İlköğretim 8. sınıf görsel sanatlar dersi kent projesi konusunda proje tabanlı öğrenmeye dayalı bir uygulama örneği
Application and evaluation of project-based learning method and the urban project issue in the visual arts course in 8th class in primary education
- Tez No: 227865
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, görsel sanatlar dersinde uygulanan proje tabanlı öğrenmeyönteminin öğrencilerin akademik başarılarına, kalıcılığa ve uygulama becerilerine etkisiniölçmek, ayrıca öğrencilerin uygulanan öğretim hakkındaki görüşlerini belirlemektir.Araştırma, 2007-2008 öğretim yılı güz döneminde Trabzon ili Hasan Ali Yücelİlköğretim Okulu öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Random yoluyla oluşturulan örneklemgruplarından 8/D sınıfı (n=30) deney grubu, 8/E sınıfı (n=31) ise kontrol grubu olarakatanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılmıştır.Deneysel desen yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır.Araştırmanın verileri başarı testi (öntest-sontest), kalıcılık testi, görüşme formu ve üründeğerlendirme formu ile elde edilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizinde ortalamalararasındaki farkları ortaya koymak amacıyla ?t-testi?, nitel bulguların analizinde ise ?betimselanaliz? kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda: Proje tabanlı öğrenme yönteminin uygulandığı deneygrubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin erişi ve kalıcılıkpuanları açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Deney ve kontrol grubuöğrencilerin süreç sonunda oluşturdukları ürünlerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkanistatistiksel fark, deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Ayrıca deney grubundakiöğrenciler, görsel sanatlar dersinde uygulanan proje tabanlı öğrenme yönteminin, başarılarınıolumlu yönde etkilediğini, uygulamanın diğer derslerdeki uygulamalara göre farklıolduğunu, yaptıkları çalışmalardan zevk aldıklarını, derslerin eğlenceli geçtiğini ve budurumun kalıcı olması için daha sonraki derslerde de bu yöntemin kullanılmasının dahafaydalı olacağını belirtmişlerdir.Araştırmada elde edilen sonuçlara dayalı olarak, proje tabanlı öğrenme yöntemiyleöğrencilerin daha başarılı olduğu tespit edilmiş, görsel sanatlar derslerinde uygulanmasıönerilmiş ve yapılacak yeni araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the effect of the project-based learningmethod, which is applied in visual arts course, on academic successes of the students, onpermanence and on their application skills; and also to determine the views of the studentsabout the education applied.The research was applied to the students of Hasan Ali Yücel Primary School in thecity of Trabzon, in fall semester of 2007-2008 academic year. Among the randomly formedsample groups, 8/D class (n=30) was assigned as the experimental group, 8/E class (n=31) asthe control group. Quantitative and qualitative data collection methods were utilized in theresearch. Among the experimental design methods, pretest-posttest control group design wasused. Data of the research were derived through achievement test (pretest-posttest),permanence test, interview form and product assessment form. In the analysis of thequantitative data derived, ?t-test? was used to display the differences between the means; and?descriptive analysis? was used, in the analysis of the qualitative findings.A significant difference in favor of the experimental group was found between thestudents in the experimental group, to which the project-based learning method had beenapplied, and those in the control group, to which traditional education had been applied, interms of their achievement and permanence scores, as a result of the research. The statisticaldiscrepancy, which was obtained as a result of the evaluation of the products students ofexperimental and control groups had produced at the end of the process, was foundsignificant in favor of the experimental group. In addition, the students in the experimentalgroup stated that the project-based learning method applied in visual arts course affectedtheir success positively, that the application is different from the applications used in othercourses, that they enjoyed the exercises they did, that the courses were entertaining, and thatthe use of this method also in later courses would be more beneficial in order for this state tobe permanent.It has been found, upon the conclusions derived in the research, that students becomemore successful with the project-based learning method, its being applied in the visual artscourses has been suggested, and suggestions concerning further research has been made.