Fen ve teknoloji dersi etkinliklerinin benimsenme ve uygulanma düzeyinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Science and technology course teaching activities; an investigation of the level of adoption and application based on teacher perceptions
  1. Tez No: 227866
  2. Yazar: YAKUP DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı, yapılandırmacı öğrenme anlayışına göre yeniden şekillendirdiği öğretim programlarını 2005 ? 2006 eğitim öğretim yılından itibaren ülkemizde tüm ilköğretim okullarının birinci kademesinde uygulamaya geçirmiştir. Takip eden yıllarda da diğer öğretim kademelerinde yapılandırmacı öğrenme anlayışına uygun programlara geçilmesi planlanmıştır. Yeni programların, dayandığı ilkelerin ve etkinliklerde uygulanmasını öngördüğü öğrenme yaklaşımlarının uygulamadaki etkililiğinin, benimsenme ve uygulanma düzeyinin araştırılması gerekmektedir.Bu araştırma, Fen ve Teknoloji dersi programındaki öğretim etkinliklerinin benimsenme ve uygulanma düzeyini, öğretmenlerin programı uygularken karşılaştıkları sorunları tespit etmeye çalışmak için yapılmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla ?Fen Ve Teknoloji Dersinde Yapılabilecek Etkinlikler ve Karşılaşılan Sorunlar Anketi?, Türkiye evrenini temsilen 14 il merkezindeki 70 ilköğretim okulunda çalışan 455 öğretmene uygulanmıştır. Öğretmenlerden elde edilen veriler SPSS 10.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki ve kişisel bilgilerine ait verilerin analizinde, frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. İki, üç ve daha fazla gruplu değişkenlerin analizlerinde, öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığını tespit etmek için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve varyans analizinde farklılığın belirlendiği durumlarda bu farklılığın hangi gruplar arasında gerçekleştiğini ortaya koyabilmek amacıyla Tukey testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:?Öğretmenlerin mezun oldukları fakülteler, eğitim düzeyleri, yaş grupları, mezun oldukları bölüm ve ders verdikleri öğrencilerin sosyo-ekonomik durumu ve okuttukları sınıfların mevcudu değişkenlerine göre, Fen ve Teknoloji dersi etkinliklerini benimseme durumları açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamış, uygulama durumları açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.?Öğretmenlerin kıdem durumu ve cinsiyet değişkenlerine göre, Fen ve Teknoloji dersinde yer alan etkinlikleri benimseme durumları ve uygulama durumları açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Beginning 2005-2006 school year, the Ministry of National Education has integrated constructivist learning theory in science and technology curriculum across all elementary grades. This integration is planned to be implemented in middle and secondary education curriculums in the following years. At this point, it is necessary to examine the effectiveness of the new curriculum in terms of its adoption and application in the classrooms.This research intends to investigate the challenges that teachers face and their classroom practices of the new science and technology curriculum. Survey research method was used for this study. 455 teachers from 70 elementary schools across 14 cities around the country participated in the study as to represent the population of science and technology teachers in Turkey. For this purpose; ?Science and Technology Classroom Activities and Challenges? survey was administered to gather the data. The data was analyzed using Statistical Package for Social Sciences software (SPSS) version 10.0. Teachers? occupational and demographic data were analyzed and percentage?frequency results were reported. In order to determine the difference between groups regarding teacher perceptions of the new curriculum, t-test and analysis of variance (ANOVA) were utilized. Where significant differences were observed between groups in ANOVA, Tukey test has been used to determine the nature of the differences. The statistical significance level was set to be 0.05 ( ??????? .The findings of this study revealed that:?There was no significant difference between groups in terms of adoption of the new science and technology curriculum considering educational level, age, completed degree/program of teachers, classroom size and SES of their students. On the other hand, application of the new science and technology curriculum significantly differed among groups.?Considering seniority and gender there was significant difference among groups for both adoption and application of the new science and technology curriculum.