İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde bilgisayar destekli öğretim yöntemi ile turizm konularının öğretimi
Computer assisted education methods in social science classses methods, adhearing to tourism subjects with 5th grade students
- Tez No: 227869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada; bilgisayar destekli öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi olan anlatım yöntemi karşılaştırılarak ilköğretim 5. Sınıf öğrencilerinin örnek konu olarak seçilen ?Bölgemizi Tanıyalım? ünitesinde yer alan turizm konularını anlamalarını ve sosyal bilgiler dersindeki başarılarına etkisi incelenmiştir.Araştırmanın deneysel çalışması, 2007-2008 eğitim ? öğretim yılı birinci yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın örneklemini, Ankara- Keçiören' deki Kocatepe İlköğretim Okulu' nun 5/ B ve 5/ C sınıflarından oluşturulan toplam 58 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada turizm konuları kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle, deney grubunda ise bilgisayar destekli öğretim yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Bu araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın verisi, ?Bölgemizi Tanıyalım? başarı testi, ön test ve son test olarak uygulanmış ve toplanmıştır.Veri analizi yapılırken SPSS 13,0 paket programı kullanılmış. Veri analizinde ilişkili örneklemler t- testi ve ilişkisiz örneklemler t- testi kullanılmıştır. İstatistikli olarak değerlendirilen sonuçlar şunlardır:Bilgisayar destekli öğretim yöntemi kullanılarak öğrenim gören deney grubu öğrencileri, Bölgemizi Tanıyalım ünitesindeki turizm konusu öğrenmede geleneksel öğrenim yöntemiyle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinden daha başarılı olmuşlardır.Elde edilen bulgular doğrultusunda; sosyal bilgiler dersinde bilgisayar destekli öğretim yönteminin kullanımının başarıyı artırması bakımından geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This endevour intailed computer assisted and conventional education, 5th grade students were given a unit on `Recognize Our Region? which outlined the achievments in the meaning of Tuourism subjects and social science was examined.An examinational experiment was conducted during the eduational year of 2007 and 2008, this examination was concluded at Ankara, Keçiören, Kocatepe primary school amungst classes 5/B and 5/C with a total of 58 students. A control group monipulated Tourism subjects in conventional education, whilst the exprimental group manipulated computer assisted educational methods.This examination was canducted as an initail test and final test with an experimental patern. The result of this exammination in `Recognizing Our Region? was an assembly of a success test, initial and final test.The analysis of the result was cunducted with the assistance of SPSS 13.0 packet programe related samples T. test and unrelated T. tests were used during the analys of the results. The statistical evaluations are as follows.According to the findings, it can be said that computer assisted education is more effective than conventional education on achievement of educational method