İlkögretim ikinci kademesinde görsel sanatlar derslerinde müze ile egitimin etkileşimli (interaktif) ortamda sunulması
The realization of the museum education in the interactive medium in the primary education secont stage virsual arts classes
- Tez No: 227872
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Müzeler ve sanat galerileri okul dışı sanat eğitimi merkezleri olarak görülmelerine rağmen, çeşitli nedenlerle ilköğretim öğrencilerinin çoğu müzelere gidememekte ya da müzelerden yeterince yararlanamamaktadırlar. Bu araştırmada; İlköğretim okullarında gerçekleştirilemeyen müze kaynaklı eğitim durumları için alternatif bir program olarak; ilköğretim ikinci kademe görsel sanatlar derslerinde müze eğitiminin etkileşimli (interaktif) ortamda sunulması konu alınmıştır. Etkileşimli eğitim CD'si hazırlanarak, sunulmasının başarıya ve kalıcılığa etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırmada, literatür taramalarının yanı sıra, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda araştırma; ?çok denekli-çift faktörlü deneysel desen? kullanılarak, öntest-sontest kontrol gruplu desen üzerinde yürütülmüştür.Araştırma süresince; İlköğretim 7. sınıflarda Görsel Sanatlar Dersi içinde yer alan müzeye dayalı konuların öğretiminde iki farklı öğretim yöntemi kullanılmıştır. Gruplardan birisine sahip oldukları olanaklar doğrultusunda gerçekleştirilen geleneksel öğretim yöntemi; diğerine ise, konu kapsamında `bilgisayar destekli etkileşimli öğretim yöntemi' denenmiştir. Deney grubuna dijital (sayısal) ortamda etkileşimli öğretim yöntemi uygulanırken, Çok Alanlı Sanat Eğitimi yönteminden de yararlanılmıştır.Bu araştırmada elde edilen genel sonuca göre; deney grubu ile kontrol grubu öğrencileri arasında anlamlı bir fark vardır. 7. sınıflarda Görsel Sanatlar Dersi içinde yer alan `müzeye dayalı konuları içeren müze eğitim CD'si ile ders yapmanın başarı ve bilgilerin kalıcılığında etkili olduğu görülmüştür. Müze Kaynaklı Eğitim CD'si ile yapılan ders uygulamalarıyla ilgili öğretmen ve öğrencilerin görüşleri olumludur.
Özet (Çeviri)
Museums and art galleries are considered as centres for art education other than schools, however, for various reasons, many of the primary school students cannot visit museums or cannot take advantage of them adequately. In this research, we focus on the interactive presentation of the museum education in the primary education second stage visual arts classes as an alternative to the museum based education which cannot be realized in the primary schools. It has been searched to see whether the preparation and presentation of an interactive education CD have an effect on the success and persistency.In the study, we have taken advantage of the literature scanning as well as quantitative and qualitative data collection methods. In this context, the study has been carried out on the pattern with the pretest-posttest control group by using ?the multiple subject-double factors experimental pattern?.During the study; two different education methods have been used in the teaching of the museum based topics within the Visual Arts Course in the 7th year of the primary school. One group has been tested with the traditional education method realized within the possibilities of that group and the other has been tested with the ?computer aided interactive education method? in the scope of the topic. The test group has been applied with the interactive education method in digital environment by taking advantage of Discipline-Based Art Education method.According to the general result obtained in this study, there is a significant difference among the test group and the control group. It has been seen that giving lessons with the museum education CD containing the museum based topics within the Visual Arts Course in the 7th year was effective in the success and persistency of the knowledge. The opinions of the teachers and students about the course applications with the Museum Based Education CD are positive.