Görsel sanatlar öğretmenlerinin sürdürülebilirlik kavramını kazandırmaya yönelik görüşleri
Visual arts teachers' opinions on introduction to the concept of sustainability
  1. Tez No: 793771
  2. Yazar: CANAN KORKUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA COŞKUN ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsan, yaşadığı zamanlar boyunca doğanın bir parçasıdır. Doğa ise, insanın varlığından önce de başı ve sonu bilinmez olan evrende yer almaktaydı. Sürekli bir gelişim ve dönüşüm içinde olan insan, durmaksızın kendini ve çevresini biçimlendirme çabası ile doğaya karşı gücünü kullanmayı, nesneleri şekillendirmeyi, onlara yeni biçimler vermeyi amaçlamış, hayatta kalma kaygısı ile buna çabalarken zamanla doğaya karşı üstünlük kurmaya başlamış, kendi çıkarları doğrultusunda doğayı biçimlendirmiştir. Bunu yaparken doğal kaynakları, tekniği ve sanatı kullanmıştır. Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan, bireyin duygu ve düşüncelerini ifade etmede kullandığı hayal gücü ve yaratıcılığın farklı yöntemlerle dışavurumudur. Sanat, bireyin sosyal ilişkilerini düzenlemesini, üretken olmasını, özgün yaklaşımlarda bulunmasını ve yaratıcı düşünmesini desteklemektedir. Sanat, doğal çevrenin kirletilmesi, kaynakların tüketilmesi ve endüstriyel atıklarla tahrip edilmesi gibi çevre sorunları konusunda toplumu bilinçlendirme rolünü de üstlenmiştir. Öğrencilerin etkin katılımıyla çevre eğitimine ve sürdürülebilirlik kavramına karşı olumlu tutum geliştirmede, farkındalığı arttırmada ve davranışsal değişiklikler yaratmada etkili ve sistemli bir sanat eğitimi için daha fazla kişiye ulaşma aracı olarak öğretmenin sorumluluk alması, sürdürülebilir bir yaşam biçimini öğrencilere aktarması beklenmektedir. Öyleyse öğretmenlerin sürdürülebilir kalkınma eğitimi konusunda bilgi birikimi, bakış açısı ve değerler bakımından iyi donatılmış olması, kişisel olarak sürdürülebilirliği özümsemesi gerekir. Bu araştırmada, görsel sanatlar öğretmenlerinin öğretim etkinliklerinin yapılandırılmasında sürdürülebilirlik konusunu kazanımlar yolu ile edindirmeye yönelik görüşlerini almak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden betimsel araştırma kullanılmıştır. Örneklemi, Türkiye genelinde özel ve resmi okulların ilköğretim ikinci kademesinde görev yapan görsel sanatlar öğretmenleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak temel öğrenme alanlarına bağlı kazanımlar üzerinden hazırlanan anket kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, detaylı olarak yorumlanmış ve sonuçlar öğretmenlerin görüşleri bağlamında sınıflandırılarak açıklanmıştır. İlgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve araştırmacılara, program geliştiricilere, idarecilere, öğretmenlere gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Man is a part of nature during his lifetime. Nature, on the other hand, existed in the universe, whose beginning and end were unknown, even before the existence of man. Man, who is in a constant development and transformation, aimed to use his power against nature, to shape objects, to give new forms to them with his effort to shape himself and his environment, and while striving for this with the concern of survival, he started to establish superiority over nature over time and shaped nature in line with his own interests. While doing this, natural resources, technique and art were used. Art is the expression of imagination and creativity, which exists in every period of human history, and which is used by the individual to express her feelings and thoughts, with different methods. Art supports individuals to organize their social relations, to be productive, to have original approaches and to think creatively. Art has also undertaken the role of raising public awareness about environmental problems such as pollution of the natural environment, consumption of resources and destruction by industrial wastes. With the active participation of students, it is expected that the teacher will take responsibility and convey a sustainable lifestyle to the students as a means of reaching more people for an effective and systematic art education in developing positive attitudes towards environmental education and the concept of sustainability, raising awareness and creating behavioral changes. Therefore, teachers should be well-equipped in terms of knowledge, perspective and values on sustainable development education, and should assimilate sustainability personally. In this research, it is aimed to get the opinions of visual arts teachers on the subject of sustainability in the structuring of teaching activities. Descriptive research, one of the quantitative research designs, was used in the research. The sample consists of visual arts teachers working in the second level of primary education in private and public schools throughout Türkiye. As a data collection tool, a questionnaire prepared on the acquisitions related to the basic learning areas was used. The findings were interpreted in detail and the results were classified and explained in the context of teachers' opinions. It was discussed in the context of the relevant literature and necessary suggestions were made to researchers, program developers, administrators and teachers.