Konaklama işletmelerinde cinsel taciz üzerine bir araştırma
A research of sexual harassment in hotel management
- Tez No: 227877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, iş hayatında önemli bir sorun olan cinsel tacizin konaklama işletmelerinde hangi boyutta olduğunun, işgörenlerin demografik özellikleri ve cinsel tacizin departmanlara göre kıyaslamasının yapılarak insan kaynakları yönetimi açısından olayın değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında hazırlanan anket 3 kısımdan meydana gelmiştir. İlk kısımda ankete katılan işgörenlerin demografik özelliklerini ortaya çıkaran sorular, ikinci kısımda cinsel tacizin 12 farklı boyutunu gösteren sorular yer almaktadır. Son bölümde ise cinsel tacize maruz kalan kişilerin olay sonunda beslediği duygular ve çalıştıkları işletmenin cinsel taciz politika ve önlemlerine ilişkin sorular yer almaktadır. Anket Antalya ve İstanbul bölgesindeki 5 yıldızlı otellerde çalışan rasgele seçilmiş 503 kişiye uygulanmıştır.Analiz kısmında öncelikle ankete katılan işgörenlerin demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet, eğitim) daha sonra da ankete katılan işgörenlerin çalıştıkları departmanlara göre değerlendirmeler yapılmıştır. Demografik özellikler ve anketin ikinci kısmında yer alan cinsel taciz boyutları arsında yapılan analizler sonucunda bayan çalışanların erkeklere oranla daha çok cinsel taciz olayına maruz kaldığı ortaya çıkmıştır. Cinsel tacizin çalışılan departmanlara göre durumu incelendiğinde ise ön büro, yiyecek içecek departmanı ve kat hizmetleri çalışanlarının daha çok cinsel taciz olayıyla karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Analiz kısımlarında gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığının anlaşılması için t-testi uygulanmıştır. Hangi gruplar arasında fark olduğunu tespit için de post-hoc tukey testi uygulanmıştır.Araştırmada; taciz olayına maruz kalan işgörenlerin psikolojik durumlarını ortaya koyabilmek adına tacize uğrayan işgörenlerin uğradıkları tacizden sonra ilk olarak ne yaptıkları ve ne hissettiklerine yönelik sorular sorulmuştur. Bununla beraber yine işletmenin cinsel taciz politikasının olup olmadığı ve insan kaynakları yönetimi açısından bakıldığında nasıl bir yönetim anlayışı ortaya koyduğunun tespit edilmesi için sorular sorulmuştur.Araştırmanın sonunda ise insan kaynakları yönetimi açısından önemli olan araştırmanın sonuçları ortaya koyularak, neler yapılabileceği, ne tarz önlemler alınabileceğine ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine at what extent sexual harrasment which is an important matter in tourism industry, in business life and it also aims to evaluate this event in terms of human resources management by making a comparison of sexual harrasment among departments. The questionary prepeared in scope of the research consists of 3 parts. In the first part, there are questions which show the demographic characteristics of employees participating the questionary and in the second part , there are questions which show 12 different dimesions of sexual harrasment. The last part includes the feelings of sexually harrassed ones and questions related to the sexual harrasment politics and protections of the business they work. This questionary has been carried out to 503 randomly chosen persons working in five star hotels in Antalya and İstanbul regions.In analysis part, assessments according to demographics characteristics have been made and statistical data have beeen centred. According the all answers about demographics, generally woman employers are harrassed more than men employeers. Also employeers of front Office, food and beverage and housekeeping departments generally are harrassed more than the other department employers.According to the departments underlying the research, comparasion of sexual harrasment have been categorised in accordance with the departments of employees and as a result of this, the guestions relating the departments heve been centred. The questionaries have been evaluated using SPSS and shown in charts in the study. In analysis part, was used t-test that find the difference between groups. Also used post-tukey test between which groups difference each other.Also there are some guestions in third part about; when the employeers are harresed what they feel and what they do as psychological.Finally, after all data have been centred statically, some suggestions have been made to prevent and resolve such matters.