Eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümü ve güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin sanat eğitimine yönelik görüşleri
Faculty of education fine art education department and fine arts faculty students' opinions on art education
  1. Tez No: 995080
  2. Yazar: SEZİN ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DAVUT GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Sanat eğitimi, ulusal ve uluslararası alanyazında tartışmalı bir konu olmayı sürdürmektedir. Dünyada sanat eğitimine ilişkin çeşitli yaklaşımlar olduğu gibi her ülkenin kendi eğitim politikaları çerçevesinde birtakım farklılıklar mevcuttur. Türkiye'de üniversite düzeyinde sanat eğitimi, YÖK'e bağlı yükseköğretim kurumlarının Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Bölümü ile Güzel Sanatlar Fakülteleri bölümlerinde verilmektedir. Bu çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü ile Güzel Sanatlar Fakültesinin beş bölümünde sanat eğitimi alan öğrencilerin sanat eğitimine yönelik görüşleri incelenmiştir. Karma yöntemin sıralı açıklayıcı modeliyle desenlenen araştırmanın nicel aşamasında (Aykanat, 2018) tarafından geliştirilen Sanat Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği; nitel aşamasında ise araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Ölçek 175 öğrenci, görüşmeler ise 20 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. 23 maddelik, dört faktörlü, beşli Likert tipi ölçek maddelerini puanlayan katılımcıların sanat eğitimine yönelik görüşleri ölçeğin dört alt boyutu üzerinden analiz edildikten sonra beş farklı değişkene (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, bölüm, fakülte) göre incelenmiştir. SPSS 27 aracılığıyla yapılan bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA sonuçlarına göre, öğrencilerin sanat eğitimine yönelik tutumlarında yaşa, cinsiyete ve eğitim durumuna göre anlamlı bir fark bulunmazken, fakülte ve bölümlere göre anlamlı fark (p=0,001) bulunmuştur. Eğitim Fakültesi öğrencilerinin GSF öğrencilerine göre daha olumlu görüşlere sahip oldukları; en yüksek puanı Müzik, en düşük puanıysa Grafik Tasarımı bölümünün aldığı görülmüştür. Görüşme verilerinin tema analizi sonuçlarına göre, üniversitede alınan sanat eğitiminin öğrencilerin yaratıcılığını, üretkenliğini, estetik anlayışını, eleştirel düşünme becerisini ve iletişim yeteneklerini olumlu yönde etkilediği görülmüş; ayrıca ideal sanat eğitimi, sanat eğitimi kazanımları ve üniversitenin yetersizlikleri olmak üzere üç tema elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art education continues to be a controversial topic in both national and international literature. While various approaches to art education exist worldwide, each country implements different practices within the framework of its own educational policies. In Türkiye, university-level art education is provided within the Departments of Fine Arts in Faculties of Education and the Faculties of Fine Arts affiliated with the Council of Higher Education. The aim of this study is to examine the views of students receiving art education in the Department of Fine Arts within the Faculty of Education and in five departments of the Faculty of Fine Arts at Çanakkale Onsekiz Mart University regarding art education. Designed according to the sequential explanatory model of mixed-methods research, the quantitative phase employed the Attitude Scale Toward Art Education developed by Aykanat (2018), while the qualitative phase utilized a Semi-Structured Interview Form developed by the researcher. The scale was administered to 175 students, and interviews were conducted with 20 students. Data obtained from the five-point Likert-type scale consisting of 23 items and four factors were analyzed based on the scale's sub-dimensions and examined according to five variables: age, gender, educational status, department, and faculty. Independent samples t-tests and ANOVA analyses conducted using SPSS 27 revealed no significant differences in students' attitudes toward art education based on age, gender, or educational status, whereas significant differences were found based on faculty and department variables (p = 0.001). The results indicated that students from the Faculty of Education held more positive attitudes toward art education than those from the Faculty of Fine Arts. Among the departments, Music received the highest scores, while Graphic Design received the lowest. According to the thematic analysis of the interview data, university-level art education was found to have a positive impact on students' creativity, productivity, aesthetic perception, critical thinking skills, and communication abilities. Furthermore, three main themes emerged from the analysis: ideal art education, outcomes of art education, and institutional inadequacies of the university.