Polisin suç olgusuna bakışı ve suça karşı uzmanlaşma çalışmaları
Approach of the police to crime concept and efforts on specialization against crime
- Tez No: 228007
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Antropoloji, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Anthropology, Public Administration, Sociology
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
Suç, ilk insandan beri varolan bir olgudur. Adem ile Havva'nın ?yasak? olan elmayı almaları ile başlayıp, Habil ve Kabil cinayeti ile devam edip çeşitlenerek günümüz toplumlarının en büyük problemi haline gelmiştir.Suçla mücadele inanç ve zaman meselesidir. Suç, suçlu ve suçla mücadele yolları ile ilgili yıllarca öncesinden günümüze ulaşan akademik ve bilimsel çalışmaların varlığına rastlamak mümkündür. Yapılan bunca çalışma içerik olarak akademisyen ve düşünürlerin kişisel görüşlerini kapsamaktadır. Fakat suçla mücadele, kişisel görüşün ötesine geçip bir devlet ve kurum politikası olmak zorundadır.Yüzyıllardan beri toplumlar, imparatorluklar ve devletler suçla mücadele etmiş ve bu uğurda azımsanamayacak miktarlarda ekonomik değerlerini bu mücadeleye harcamışlardır. Bu mücadele esnasında devletler ve kurumlar, yetişmiş ve nitelikli personelini bu mücadele uğruna kaybetmiştir. Suçla mücadele edecek personelin eğitilmesi, yetiştirilmesi ve nitelikli hale getirilmesi ile bu eğitim yolunda harcanan paraların heba olmaması son derece önemlidir. Bu amaçla yapılan bilimsel ve kurumsal çalışmalar son yıllarda suçla mücadele eden kurumların öncelikli hedefi haline gelmiştir.Devletler, halkının refahını sağlayabilmek için bu refah ortamını bozan olgularla mücadele etmek zorundadırlar. Suç olgusu bunların en başında gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından kurulmuş ve görevlendirilmiş olan Emniyet Genel Müdürlüğü, halkın huzur ortamını sağlamak ve tüm Türkiye sınırları içerisinde hizmet vermek amacıyla, gücünü ve yetkilerini halktan ve kanunlardan almış olan bir iç güvenlik teşkilatıdır.Akademik ve bilimsel çalışmalar ışığında geliştirilen suçla mücadele yöntemleri hayata geçirildiğinde suç olgusuyla mücadele edilebileceği aşikar bir gerçektir. Emniyet Teşkilatı suçun önlenebilir bir olgu olduğunun farkındadır. Kanunlar, Teşkilata suçun önlenmesi ve suçla mücadele için görev, sorumluluk ve yetki vermektedir. Emniyet Teşkilatına düşen görev; suçla mücadele için teknikler geliştirmek ve uygulamaya koymaktır. Geliştirilen tekniklerin uygulanabilmesi için nitelikli insan gücü unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Crime is coming through the first of mankind. The first example is Adam?s and Eve?s snatching the forbidden fruit. Following this case is the Cain?s killing Abel. By now, it seperated through various types and has became the biggest problem for today?s communities.Struggling against crime is a matter of confidence and time. It is possible to establish and review academic and scientific studies of the past related with the terms ?crime?, ?the criminal? and ?means of fighting against crime?. All of these studies comprises the personel point of views of the academicians and intellectuals. But conversially struggling against crime has to be an issue of goverment and institution rather than simply a personal point of view.For centuries; communities, empires and goverments have struggled against crimes by means of their highly big amount economic values. During this period, instutions and goverments have lost their specialised and qualified personnal. It is very important to keep the money used for training and specialising out of waste. Scientific and institutional studies conducted within this concept have become a solution for institutions struggling against crime.Goverment have to fight against any matter deteriorating the welfare of the public. Crime is the number one issue among the matters. Turkish Republic General Diroctorate of Police is a domestic sucurity organisation functioning within the borders of Turkey authorized by Turkish Laws and people.It is an obvious fact that when methods which were formed as results of academic and scientific studies are used; crime fighting will be rendered possible. The police is aware of the fact that crime is preventable. Laws oblidges the police with mission, responsibility and authority for crime prevention and struggling against crime. The police is liable for devoloping and enforcing techniques used for struggling against crimes. It is vital to keep in mind that qualified and specialised man power is the key issue for enforcing the developped techniques.