Halka arzların başarısızlık sebepleri:Coca-Cola İçecek A.Ş. örnek olay incelemesi
Reasons for failure of public offerings: A case study of Coca-Cola İçecek A.Ş.
- Tez No: 228077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Halka arz yoluyla hisse senedi ihracı, şirketlerin uzun senelerden beri uyguladıkları finansman yöntemlerinden biridir. Şirketler gerek kurulurken, gerekse de faaliyetlerini sürdürmek amacıyla finansmana ihtiyaç duymakta ve bu ihtiyaç duydukları finansmanı iç ve dış kaynaklardan karşılamaktadırlar. Ülkemizde son yıllarda, Türk sermaye piyasasındaki gelişmeler sonucunda halka açılan şirket sayısında da artış olmuştur. Halka açılan şirketlerin bu süreci başarıyla tamamlayabilmeleri, sermaye piyasasının olumlu yönde gelişebilmesi açısından önem teşkil etmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde, halka arz kavramı detaylı olarak incelenmiş, şirketleri halka açılmaya yönlendiren sebepler; halka arz süreçleri ve halka arzlarda satış yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, halka arzların başarısını etkileyen unsurlar, alt başlıklar halinde tartışılmış ve çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.Çalışmanın son bölümünde ise Coca-Cola İçecek A.Ş. örnek olay incelemesi yapılmış, CCİ hakkında genel bilgiler verildikten sonra, halka arz süreci incelenmiştir. Daha sonra CCİ'nin iki kez halka arz girişimindeki başarısızlık nedenleri -sırasıyla fiyatlandırma, aracı kuruluşlar, pazarlama ve zamanlama- tartışılmış; gerçekleşen diğer halka arzlarla karşılaştırmalara yer verilmiştir. Son olarak ise CCİ'nin halka açılmasına olanak sağlayan farklılıklar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Issue of shares by public offering, is one of the financial methods that firms are performing through years. Both in their establishments and for pursuing its operations, firms feel the need for financing and they meet their needs through internal and external sources. In the latest years, there is a raise in the number of firms which performed public offerings, as a result of developments in the Turkish capital market. To complete this public offering process by success is very crucial for a healthy development of capital market.In the first section of the study, the concept of public offering is defined; the reasons which direct firms for going public are laid down and the public offering processes are explained in detail. In the second section of the study, the factors that affect the public offerings processes are discussed and some solutions are introduced. In the latest section of the study, After giving some general information about Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCi), the process of Initial Public Offering (IPO) is analyzed.