Ataerkil sistemlerde kadına yönelik ayrımcılığın boyutları ve Adana bölgesinde bir uygulama
The dimensions of discrimination against women in patriarchy system and a practise in Adana district
  1. Tez No: 742214
  2. Yazar: BAHAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ataerkil sistemin hâkim olduğu toplumlarda, toplumsal cinsiyete dayalı kadın ve erkeğin rolü kalıplaşmış ve bu da cinsiyet eşitsizliği yaratmıştır. Kadına yönelik şiddetin altında yatan nedenlerden biri de toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir. Bu çalışmanın amacı Adana ilinin belirli ilçelerinde sadece kadınlara anket yapılarak kadınların bu konudaki tutum ve davranışlarını ölçmek ve bu kesimlerin tutum ve davranışları arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Anket 18 yaş ve üstü 401 kadına online olarak yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre; sosyo ekonomik düzeyi yüksek olan kadınlar da şiddete maruz kalmakla birlikte, haklarının farkında olmaları bakımından diğer bir kesime göre daha bilinçlidirler. Kadına yönelik şiddetin göstergesi sorusuna daha çok fiziksel şiddet işaret edilmiştir. Hangi şiddet biçimine maruz kaldınız sorusuna katılımcıların bir kesimi bunu fiziksel şiddet olarak belirtirken belli bir kesimi de diğer şiddet türlerini de belirtmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddeti azaltmaya yönelik öneriler sunmak gerekirse; şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi bulunan bütün kadınlara sağlık, ekonomik, psikolojik ve hukuki alanda danışmanlık hizmeti sunulmalıdır. Ayrıca kadınlara yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları hakkında bilgi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In societies where the patriarchal system is dominant, the roles of men and women based on gender are stereotyped and this has created gender inequality. One of the underlying causes of violence against women is gender inequality. The aim of this study is to measure the attitudes and behaviors of women on this issue and to reveal the differences between the attitudes and behaviors of these groups by conducting a survey only on women in certain districts of Adana. The survey was conducted online with 401 women aged 18 and over. According to the results of the survey; Although women with a high socio-economic level are also exposed to violence, they are more conscious than other groups in terms of being aware of their rights. Physical violence was mostly addressed to the question of the indicator of violence against women. To the question of which form of violence you have been exposed to, some of the participants stated it as physical violence, while a certain part of them also stated other types of violence. If it is necessary to offer suggestions for reducing gender inequality and violence against women; Health, economic, psychological and legal counseling services should be provided to all women who have been subjected to violence and are at risk of being exposed to violence. In addition, women should be informed about the service organizations they can benefit from.