Kamu personeli ücret yönetimi ve politikaları (Türkiye ve Azerbaycan karşılaştırması)
Public staff fee management and politics (Turkey and Azerbaijan comparision)
- Tez No: 492100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kamu hizmetinin insan unsuru olması sebebiyle memur, her dönemde, önemli bir konuma sahip olmuştur. Memurlar, iş yaşamlarında kendilerini kamu hizmetlerine adayan, geçimlerini ve geleceklerini bu hizmetleri karşılığı almış oldukları maaşla (aylık) sürdüren sosyal bir sınıftır. Kamu kesiminde çalışanların, verdikleri hizmetlerin karşılığı olarak aldıkları maaşın hesaplanmasının açık, tutarlı, doğru ve anlaşılır olması gerekir. Ücret politikalarında, kamu kesiminde ödenen ücretlerde sınıflar arasında ve işin niteliğine ve güçlüğüne göre denge unsuru gözetilmelidir. Özel kesim-kamu kesimi ücret politikaları arasında dengesizliklerin giderilmesi de beklenir. Çalışma şartlarındaki gelişmeler ile ülkenin ve çalışanların içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durum ve imkanlar da bu değerlendirmede dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada, kamu personeli ücret yönetimi ve politikaları incelenmiş, Türkiye ve Azerbaycan ülkeleri bu açıdan karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The officer are the human element of public service. The officer have an important position in every period because of public service is a human element. Officialsare a social class that devotes their lives to public services and connects their livelihoods and future with national. It is necessary to pay a certain amount of money to workers in the public sector as compensation for their services. Balance policy should be observed in wage policies and in public sectorʼs wages. Working conditions and nonwage opportunities should also be considered in this assessment. In this study, public personnel wage management and policies were examined and Turkey and Azerbaijan countries were compared