Düşen enflasyon süreci ve Türk bankacılık sektörü
Disinflation period and Turkish banking sector
  1. Tez No: 228273
  2. Yazar: HASAN GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türk bankacılık sektörü, uzun yıllar boyunca, temelinde yüksek kamu açıklarının ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan yüksek enflasyonun var olduğu istikrarsız bir ekonomik ortamda faaliyetlerini sürdürmüştür. Yüksek enflasyon ve ekonomik istikrarsızlığın bankacılık sektörünün risklerini ve kırılganlıklarını arttırdığı bu dönemde, bankalar esas işlevi olan finansal aracılıktan uzaklaşarak, kamunun finansmanına yönelmiştir. Ancak Kasım 2000 ve Şubat 2001'de ortaya çıkan krizler, tüm ekonomiyi olduğu gibi bankacılık sektörünü de derinden etkilemiş ve bir takım önlemlerin alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.2001 yılında uygulamaya konan ekonomik programın etkilerini göstermeye başlamasıyla, 2002 yılından itibaren Türkiye'de düşen enflasyon sürecine girilmiştir. Sözkonusu dönemde, ekonomide istikrar sağlanmış ve enflasyon düşmeye başlamış, bankacılık sektörünün sağlıklı bir yapıya kavuşturulması amacıyla kamu otoriteleri tarafından gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Dolayısıyla bankacılık sektörünün içinde bulunulan düşen enflasyon sürecinin ortaya çıkardığı ekonomik koşullara ne derece uyum gösterdiğinin belirlenmesi önemli bir konu olmuştur.Bu çalışmada da, düşen enflasyon sürecinin Türk bankacılık sektörünü nasıl etkilediği, sektöre ilişkin bilanço ve gelir tablosu verilerinin analizi ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Banking System had operated in an instable economic environment with high inflation mainly caused by high public deficits for many years. As high inflation and economic instability deepened the risk and fragility of banking sector, banks begun to focus on the public finance instead of financial intermediation, the main function. However, the crisises of ?November 2000? and ?February 2001? affected the banking sector seriously like the whole economy and taking precautions became important.Disinflation period in Turkish Economy begun in 2002 after the economic program which was put into practice in 2001. Economic stability has been achieved, inflation rates begun to decline and related authorities enforced regulations to stabilize the banking sector. It is important to determine how the banking sector harmonized the new economic conditions introduced by the disinflation period.In this study the effects of the disinflation period on the Turkish Banking Sector has been examined by analyzing the balance sheets and income statements of the sector.