Kanserli hastalarda nötrofilin kemotaksi ve fagositoz fonksiyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 22833
  2. Yazar: NURAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Polikliniğine başvuran, Gastrointesti - nal sistem kanseri tanısı konulmuş 20 hasta ve 20 sağlıklı kişi üzerinde, İstanbul üniversitesi Deneysel Tıp ve Araştırma Merkezi'nde (DETAM) yapıldı. Kanserli hastalarda fagositik sistemin fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla hasta ve kontrol grubundan elde edilen nötrof illerde kemotaksi, random migrasyon ve fagositik indeksin düşük olduğu gözlendi. Ayrıca yaş ile kemotaksi arasında negatif bir korelasyon tespit edildi. Kanserli hastalarda görülen ve öldürücü olabilen enfeksiyon eğiliminde, başka faktörlerin yanında, nötrofil kemotaksi ve fagositozundaki defektin de önemli etken olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done on 20 patients who have had referral to the Oncology Clinic of Cerrahpaşa Medicine Faculty Hospital diagnosed with gastrointestinal system cancer and on 20 healthy person at the Istanbul University Experimental Medicine and Research Center. In order to evaluate functions of phagocytic system of the patients with cancer neutrophils which were handled from patient and control group chemotaxis and random migration also phagocytes index were found small. Also was found negative correlation between age and chemotaxis. Besides on the other hand neutrophil chemotaxxs and phagocytic index defect also can be thought as an important effect infection which can be found cancer patients and can be fatalied and infection inclination.