Metastatik kolorektal kanserli hastalarda glasgow prognostik skoru, sistemik immun-inflamatuar indeks ve CRP/albumin oranının prognostik değeri
Prognostic value of glasgow prognostic score, systemic immune-inflammatory index, and CRP/albumin ratio in patients with metastatic colorectal cancer
- Tez No: 809778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİKE PINAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada tanı anında metastatik olan veya takipleri sırasında metastaz gelişen kolorektal kanserli hastalarda inflamatuar kökenli biyobelirteçlerden Glasgow Prognostik Skoru (GPS), Sistemik İmmün İnflamatuvar İndeksi (SII), CRP/Albumin Oranı (CAR); diğer inflamasyon temelli belirteçler ile birlikte değerlendirilerek [Hemoglobin, Albumin, Lenfosit, Platelet Skoru (HALP), Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR)] prognostik değerlerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Bu araştırma tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. 2010- 2022 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı polikliniklerine başvurmuş, tanı anında metastatik veya takiplerinde metastaz gelişen kolon ve rektum kanseri 120 hastanın verisi geriye dönük olarak taranmıştır. İnflamatuar biyobelirteçlerden GPS, Yüksek C-reaktif Protein (CRP) konsantrasyonu (>10 mg/L) ve hipoalbüminemi (10 mg/L) ve hipoalbuminemisi (0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the prognostic value of inflammatory biomarkers including the Glasgow Prognostic Score (GPS), Systemic Immune Inflammation Index (SII), CRP/Albumin Ratio (CAR), along with other inflammation-based markers [Hemoglobin, Albumin, Lymphocyte, Platelet Score (HALP), Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR)] in patients with colorectal cancer who were diagnosed with metastasis at the time of diagnosis or developed metastasis during follow-up. Materials and Methods: This study is a single-center, retrospective investigation. The data of 120 patients with colon and rectal cancer who presented to the outpatient clinics of the Department of Medical Oncology at Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine between 2010 and 2022, and were diagnosed with metastatic disease at the time of diagnosis or developed metastasis during follow-up, were retrospectively analyzed. The inflammatory biomarkers GPS, High C-reactive Protein (CRP) concentration (>10 mg/L), and hypoalbuminemia (10 mg/L) and hypoalbuminemia (0.05).