İlköğretim fen ve teknoloji öğretmenlerinin çoklu zeka kuramının uygulanmasına yönelik görüşleri
Primary science and technology teachers? views about applicability of the multiple intelligences theory
  1. Tez No: 228363
  2. Yazar: AYÇİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim fen ve teknoloji öğretmenlerinin çoklu zekâkuramına dayalı öğretim yaklaşımlarına yönelik görüşlerini saptamaktır.Araştırmanın örneklemini, çeşitli ilköğretim okullarında görev yapan 279 fen veteknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Fen veTeknoloji Öğretiminde Çoklu Zekâ? (FTÖÇZ) anketi geliştirilmiş ve kullanılmıştır.Aracın geçerliği için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Güvenirlik Cronbach alfagüvenirlik katsayısı ile hesaplanmıştır ve pilot çalışma sonucu 0,927 olarakbulunmuştur. Ölçüm aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde anketekatılanlarla ilgili kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise çoklu zekâ kuramı hakkındakiöğretmen görüşleri ile ilgili 44 adet önerme yer almaktadır. Ayrıca anketin sonundaöğretmenlerin görüş ve önerilerini yazılı olarak belirttikleri bir bölüme de yerverilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemikullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda elde edilen öğretmen görüşleri şuşekilde özetlenebilir: i) fen ve teknoloji öğretiminde çoklu zekâ kuramına dayalıyaklaşımı kullanmak eğitim açısından yararlı olacaktır, ii) çoklu zekâ kuramınadayalı yaklaşımı uygulayabilmek için öğretmenlerin teorik bilgiden ziyadeuygulamaya yönelik eğitimlere ihtiyaçları vardır, iii) çoklu zekâ kuramına dayalıyaklaşımın uygulanması için okul altyapısı, ders saatleri, araç gereçler yeterliolmalıdır, müfredat yoğunluğu azaltılmalıdır, iv) veliler çoklu zekâ kuramı ile ilgilibilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine primary science and technologyteachers? views about teaching approaches based on the multiple intelligences theory.The sample of the study consisted of 279 science and technology teachers fromseveral schools. The researchers developed a survey instrument entitled ?MultipleIntelligences in Teaching Science and Technology? (MITST) for data collectionpurposes. The content validity of the instrument was approved by an expert panel.The reliability estimate of the instrument was established by a measure of theCronbach alpha (?=0.927). The instrument is composed of three sections: i) personalinformation gathering, ii) 44 Likert type propositions for gathering information aboutteachers? views on utilizing the theory of multiple intelligences in education and iii)two open ended questions for gathering additional information about teachers viewsand suggestions. The obtained data were analyzed by using descriptive and contentanalysis. The results concerning teachers? views emerging from the findings can besummarized as follows: i) for educational purposes it is advantageous to utilize amultiple intelligence based approach in science and technology education, ii) in orderto be able to implement a multiple intelligence based approach in classroomsteachers need an application based training rather than theoretical training, iii) schoolinfrastructure, weekly course hours, and equipments should be sufficient but thecurriculum intensity should be less, and iv) parents should also be informed about theapproach.