Hat sanatının kaynakçası
Bibliography of calligraphy
- Tez No: 228373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, El Sanatları, Bibliography, Crafts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı; Geleneksel Türk El Sanatlarımız içerisinde önemli bir yere sahip olan Hat Sanatı ile ilgili yazılmış bütün kaynakları, literatür taraması yöntemi kullanılarak araştırmak ve elde edilen verilerle ?Hat Sanatının Kaynakçası?nı oluşturmaktır.Araştırmaya kütüphanelerde; Hat Sanatının konu alındığı kitap, dergi ve ansiklopedilere ulaşılarak başlanılmıştır. Elde edilen kaynakların yayın bilgileri ve kaynakça bölümlerindeki veriler kaydedilmiştir.Araştırma esnasında elde edilen veriler sonucunda en çok dergilerde yayınlanmış makalelere ulaşılmış daha sonra sırası ile kitaplar, ansiklopedi maddeleri, tezler ve erişim sitelerinden elde edilen künyeler gelmektedir.Araştırma kapsamında Hat Sanatı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.Yapılan bu araştırma kültürel mirasımız olan Hat Sanatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyecek veya bu konuda çalışan araştırmacılara kaynaklık edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to form a bibliography of Calligraphy by using literature examination method and searching all sources written on Calligraphy, which has a very important statue in Traditional Turkish Handcrafts.The research started in the libraries by analysing the books, journals and encyclopaedias, in which Calligraphy has been studied. The publication information of acquired sources and their bibliographies are saved.Throughout the research, the most helpful resource written on Calligraphy isthe articles published in journals, and respectively; books, materials in encyclopaedias, thesis, and identity discs obtained from the net.Within the research, general knowledge about Calligraphy is given.This research, which is giving information about one of our cultural heritage -Calligraphy- will help the people who want to be informed on this topic or the ones who are studying this subject.