Antalya'da bulunan turizm ve otelcilik meslek liselerinde okuyan öğrencilerin beslenme durumlarının akademik başarılarına etkisi üzerine bir araştırma
Research for the academic success of hotel keeping and tourism vocational high school students? about nutrition status
- Tez No: 228380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Antalya ilinde bulunan Turizm Otelcilik Liselerindeki öğrencilerin beslenme durumlarının akademik başarılarına etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya rast gele örneklem yöntemi ile seçilen 210 kişi katılmıştır. Bu kişilerden 120'si erkek 90'ı kızdır.Araştırma sonucunda;1)Öğrenciler %54,3'ü 3 öğün, %29'u 2 öğün ve %16,7'si 4 öğün ve üstü olacak şekilde gün içerisinde öğün tüketimi yapmaktadır.2)Öğrencilerden %29'u her zaman gün içerisinde öğün atlarken , %18,6'sı bazen öğün atladıkları belirlenmiştir.. Öğün atlayanların genellikle zayıflama ve zayıflama ile ilgili nedenlerden öğün atladıkları saptanmıştır.3)Öğrencilerden %57,1'i düzenli olarak sabah kahvaltısı yapmaktadır. Sabah kahvaltısı yapmayanların (%42,9), kahvaltı yapmama nedeni iştahsızlık olarak belirlenmiştir.4)Öğrencilerin %52,4'ü öğle yemeği yemektedir. Öğle yemeği yiyenlerin çoğunluğu öğle yemeğinin okul içinde yiyecek içecek satan yerlerde yedikleri saptanmıştır.5)Öğrencilerin %73,8'i öğün aralarında ya da yatmadan önce sürekli ya da bazen yiyecek ve içecek tüketmektedir. Öğün arası ya da yatmadan önce yiyecek ve içecek tüketenlerin çoğunluğunun ara öğünleri atladıkları belirlenmiştir.6)Öğrencilerin en sevdiği yiyecek grubu sebze ve meyvelerdir (%22,9). En sevilmeyen grup ise kuru baklagillerdir (%28,9).7)Öğrencilerden gün içerisinde 3 öğün tüketenlerin akademik başarı ortalaması `X=3,93, 4 öğün ve üstü öğün tüketenlerin akademik başarı ortalaması `X=3,81 ve 2 öğün tüketenlerin akademik başarı ortalaması`X=2,79 olarak belirlenmiştir.8)Öğrencilerden öğün aralarında ya da yatmadan önce besin tüketmeyenlerin (`X=4,29 ), besin tüketenlere (`X=4,29 ) oranla daha başarılı oldukları belirlenmiştir.9)Öğrencilerden gün içerisinde öğün atlamayanların (`X=3,76), öğün atlayanlara (`X=2,79) ya da bazen öğün atlayanlara (`X=3,52) göre akademik başarı ortalaması daha başarılı bulunmuş, oluşan fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0,05).10)Öğrencilerden sabah kahvaltısı yapanların (`X=3,95), sabah kahvaltısı yapamayanlara (`X=3,15) ya da bazen yapmayanlara (`X=3,49) göre akademik başarı ortalaması daha başarılı bulunmuş, oluşan fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
This research was made among the students of Hotel Keeping and Tourism Vocational High School which are within the boundary lines of Antalya.The purpose of this research was to evaluate the academic success of students about nutrition status.120 boys and 90 girls, at total 210 student were elected by chance.At the end of the research;1) %54.3 of the students are eating three times a day, %29 of the students are eating two times and %16.7 of the students are eating four times or more in a day.2) %29 of the students are leaving out of the meal in a day, %18.6 of the students are generally leaving out the meal in order to become thin.3) %57.1 of the students have breakfast. It is the reason of the students who donot have breakfast donot appetite (%42.9).4) %52.4 of the students have a lunch.Many of the students have their lunch in the school. They buy their food from the canteen.5) %73.8 of the students are eating in the middle of the meal. Sometimes,they eat before they sleep.6) The students like the group of vegetable and fruit. (%22.9). Legumes are never liked by the students (%28.9).7) Academic success of the students who consumed 3 meals in a day `X=3,93, academic success of the students who consumed 4meals `X=3,81 and academic success of the students who don?t consume 2 meals `X=3,95.8) Students who don?t consume food before bed or between the meal (`X=4,29) are more successful than those who consumed food (`X=2,97).9) Students who don?t leave out the meal (`X=3,76) are more successful than the other students leave out the meal (`X=2,79) or sometimes leave out the meal (`X=3,52). The statical difference,which is occured,is significant (p< 0,05).10) Students who have breakfast (`X=3,95) are more successful than those who don?t have a breakfast (`X=3,15) or sometimes have a breakfast (`X=3,49). The statical difference,which is occured,is significant (p< 0,05).