İlköğretim öğrencilerinin besin güvenliği konusundaki bilgi ve davranışları
The evaluation of primary school student?s knowledge and behaviour about safety
- Tez No: 228384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Besin güvenliğinin sağlanması için satın almadan başlayarak, saklama, depolama, hazırlama, pişirme ve servis aşamalarında belirli kurallara uyulması gerekmektedir. Bu araştırma, ilköğretim öğrencilerinin besin güvenliği konusundaki bilgi ve davranışlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma örneklem modeliyle yapılmıştır. Araştırma evrenini; Bursa İli Osmangazi ilçesi sınırları içerisindeki ilköğretim öğrencileri, örneklemini ise araştırmaya katılan 369 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; araştırmaya katılan öğrencilerin besin güvenliğini bozan unsurlar içerisinde en zararlı etkiye sahip olduklarını düşündükleri unsurun % 19.8'i mikrobiyal bulaşma, % 19.2'si gıda katkı maddeleri olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin % 55.3'ü doktoru, % 12.2'si TV programlarını, radyo, interneti ulaşabildikleri bilgi kaynağı olarak belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
To provide food safety security begining with purchasing, it is important to obey the rules on safekeeping, storage, preparing, cooking and timing of service. This research is made to indicate Primary Scholl students? knowledge and behaviours about food safety. The research is made with the sampling method. Primary School students in the district of Bursa and Osmangazi are composed to research universe, 369 students that join the research are the sample. Research datas are gathered by using questionare forms. The datas that are taken from the questionares are analized by SPSS package programming. The student?s think that the most harmful factors that damage food safety are like that % 19.8 of them are microbial contamination., % 19.2 of them are food additives. % 55.3 of students indicate doctors and % 12.2 of them indicate TV programs, radio, internet as information resources that they can reach to.