10. sınıf coğrafya dersinde toprak ve bitki konularında tasarlanan web sayfasının öğrenci başarı düzeyine etkisi
The effect of the web page designed in soil and plant topics at 10th grade geography lesson on students? achievement
  1. Tez No: 228385
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğrenci merkezli eğitim anlayışına sahip programlar; derste öğrencinin aktif olduğu, yaparak-yaşayarak öğrenmenin gerçekleştiği, öğrencinin konuları günlük yaşantısı ile ilişkilendirdiği, öğretmenin öğrenciye yol gösterici, araştırmada rehber özelliği taşıyan, velilerin taleplerinin de göz önünde tutulduğu, okul-aile işbirliğinde güçlü köprülerin inşa edildiği programlara ?öğrenci merkezli programlar? adı verilmektedir. Bu konuda çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmada buna örnek teşkil etmektedir.Bu çalışmada 10. sınıf coğrafya dersinde toprak ve bitki konularında tasarlanan web sayfasının öğrenci başarı düzeyine etkisi araştırılmıştır. Araştırma 2007-2008 eğitim öğretim döneminde Kırşehir Merkez ilçede Kırşehir Lisesi'nde öğrenim görmekte olan Türkçe-Matematik kolu öğrencilerinden rasgele belirlenen deney grubunda 30 ve kontrol grubunda 30 olmak üzere toplam 60 öğrenciden oluşan grupta gerçekleştirilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi veri toplama aracı olarak kullanılmış ve veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 10.0 programında analiz edilerek değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre grupların öntest - sontest ortalama fark puanları incelendiğinde deney grubunun = 7,00, kontrol grubunun ise =4,97 olduğu ve deney grubunun fark ortalama puanının, kontrol gurubundan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Programmes that have understanding of student-centered education have characteristics that student is active during the lesson, live-learning is realized, student associates with the student's daily life and teacher conducts the student. Many searches have been carried out on this topic. This study is also an example for these.In this study the effect of the web page designed in soil and plant topics at 10th grade geography lesson on students achievement has been researched. The study has been realized in a group of 60 students 30 of whom selected randomly for the experiment group and 30 of whom for the control group studying in Turkish-Mathematics branch in Kırşehir High School situated in the city center of Kırşehir during 2007-2008 education year. Achievement test developed by the researcher has been used as the data collection tool and the data has been evaluated in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 10.0 programme by analyzing. According to the evaluation results; when pre-test- final test scores of the group has been examined, experiment group has been found out as = 7,00, control group as =4,97. Difference average point of the experience group has been determined to be higher than of the control group. In order to understand whether this difference is meaningful or not, analysis of variance has been done for the total points of pre-test and final test.