Repertuar çizelgesi tekniğinin kuvvet ve hareket konusunda kullanılması
Using repertory grid techniques in the force and motion subject
  1. Tez No: 228400
  2. Yazar: İLKAY ABAZAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KANDİL İNGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerin mekanik konusu ile ilgili bilişsel seviyelerini, yapılarını ve çelişen düşüncelerini ortaya çıkarmak amacıyla repertuar çizelge tekniği ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve değişik yaş grubundaki katılımcılara uygulanmıştır. Amaç Kişisel Yapı Psikolojisinin (PCP) öğrenci zorluklarının teşhisinde ve sonucunda özellikle fizik olmak üzere eğitim müdahalelerinin belirlenmesinde yardımcı olmaktı. Repertuar Çizelge belirli unsurlarla ilgili birey yapılarının bir portresini çizmektedir. Bireyin yapılardaki ayırt edici unsurları tanımladığı kavramlar bilgisayarla işlenmiş bir formda kullanılabilir. Teknik detaylı olarak tarif edilmiştir; arkasından nasıl kullanıldığına dair örnekler ve eğitim ve araştırma amaçları için potansiyeli anlatılmaktadır. Repertuar çizelgelerinin oluşturulması için gerekli verilerin elde edilmesinde ?derecelendirme? ve ?yazma? yöntemi kullanılmıştır. Çizelgelerin analizinde ise GRIDSUIT bilgisayar programı ve nitel yöntemler takip edilmiştir. Repertuar Çizelge Tekniği (RÇT) fizik çalışmalarında uygulanabilirliği farklı yaşlara sahip dört katılımcı ile değerlendirildi (bir öğretmen, bir üniversite öğrencisi, bir lise son öğrencisi ve bir lise 1 öğrencisi). Çalışmanın sonunda repertuar çizelge metodolojisinin, öğrencilerin mekanik ile ilgili kavram imajlarını, bilişsel seviyelerini, yapılarını ve çelişen düşüncelerini ortaya çıkarmada başarılı olduğu, ayrıca konunun kritik yönlerinin belirlenmesinde oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Araştırmada yapılan küme analizi öğrencilerin anlayışlarının ne kadar farklı olduğunu göstermiştir. Farklı yaş grubundaki öğrencilerle yapılan çalışma katılımcıların mekanik bilgisi olsa da ve literatürde geçen bazı mekanik anlayışını taşısa da her yaş grubu için farklı değerlendirilmesi gerektiği, belli başlı bütün anlayışların ipuçlarının yaş gruplarına göre olabileceği belirlenmiştir. Bunun yanında öğrencilerin okuldaki fizik derslerinde gördüğü, örneğin duran bir cisme yerçekimi kuvveti etki eder gibi, konularda net bir düşünceye sahip olamadığı, bu tip davranışların öğrencilerin mekanik ile ilgili belirli kalıplara bağlı kalmasından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Katılımcılar çok farklı teorik bilgiye yapıya sahip olsa da repertuar çizelge tekniği ile öğrenci imajlarını ortaya çıkartılmasında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the Repertory Grid Technique was examined in detail and applied to students at different ages in order to uncover the cognitive levels, constructs and conflicting ideas of students about mecanical issues. The aim of this research was to determine the role of Personal Construct Psychology (PCP) in identifying the student difficulties and possible solutions to them especially in Physics. Repertory Grid draws a portrait of individuals with ceartain elements. Individuals can be distinguished elements defined in a form in computer. The way I followed to conduct the study is described in detail. Then the examples are given and the potential for educational and research purposes are described. ?ranking? and ?writing? methods were used to get the data requiered for creation of grids. I evaluated the advantages of Repertory Grid Technique in Physics with four different subjects. At the end of the study, Repertory Grid Technique proved to be successful in identifying the students? image related concepts of mechanics, cognitive levels the structure of thoughts and conflicting ideas. Cluster analysis used in the study tell us how different the students understanding of mechanical issues. In the study with the young age groups, it was clear that however much information they have about mechanics, they need to be evaluated in different ways and they carry all the major tips for understanding. Besides, students in college physics course as, for example, an object is affected by the gravitational force, the issues have clearly not in thought, this type of behavior with students about the mechanics of being linked to specific patterns have been observed to cause. Finally, RGT is effective in identifying the technical image of the students although they have very different theoretical structures.