Ayakkabı sektörünün gelişiminde tasarım eğitiminin önemi
Importance of desin education at development in shoe sector
  1. Tez No: 228406
  2. Yazar: NURDAN MUŞTU SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSAL İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı ayakkabı sektörünün gelişiminde tasarım eğitiminin önemini vurgulamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, işletmeyle ilgili genel bilgiler, üretim, gelişim, markalaşma, tasarım, tasarım elemanları konularında işletme yönetiminin görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmanın evreni Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki ayakkabı firmalarının yöneticileridir. Örneklem ise, bu firmalardan seçilen toplam 115 firma yöneticisinin görüşleridir.Bu araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır.115 ayakkabı firmasında çalışan yöneticilere anket uygulanarak, veriler toplanmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesinde SPSS programı kullanılarak yüzde, frekans ve t-testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; anket yapılan işletmelerin çoğunda tasarım departmanının olmadığı, tasarım departmanı olan işletmelerin büyük bir bölümünde ise tek tasarımcının çalıştığı görülmüştür. Ayakkabı sektöründe çalışan tasarımcıların çoğu tasarım eğitimi almamıştır. Üretim ve pazar payının arttırması, firmaların markalaşması konularında tasarımcı istihdamı etkilidir.Araştırma sonunda sonuçlara bağlı olarak araştırmaya ve uygulamaya yönelik olmak üzere öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was emphasizing the design education importance at shoe sector development.Through these aims; views of business administration about general information for business administration ,production,development,trade marking and design ,all were tried to be determiation.The environment of this investigation is shoe company administrators in Ankara,İstanbul and İzmir.The sample is views of 115 company administrators who were selected from these companies.In this investigation descriptive methods were used.With appliying questionnaire form to 115 company administrators working at shoe sector,datas were collected.Percentage,frequency,t-test were used with SPSS programme for statistical analysises.The research results is, in most of the business administration the design department was not exist. We see that only one designer is working in the most of the businesses that have design department. Most of the designers working in the shoe sector did not receive design training. Employment designer is effective in branding and increase the production and market share .At the end of the investigation, committed to results,suggestions are developed directed towards investigation and application.