Cinsiyet farklılıklarının çocuk resmine yansıması (10 yaş çocuk resimleri üzerine bir araştırma)
The reflection of the differences of sexes to the art works of children (a research for the art works of the children aged 10)
- Tez No: 228407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arastırmanın amacı, 10 yasındaki çocukların yaptıkları resimlerde cinsiyettenkaynaklanan farklılıkları ortaya koymaktır. Bu amaç dogrultusunda, Ankara ilinderandom (rastgele) yöntemiyle seçilen bir ilkögretim okulunda aynı yas grubu 20çocuk üzerinde arastırma yapılmıstır.Bu çalısmada 10 kız, 10 erkek olmak üzere 20 çocuga toplam 40 adet resimyaptırılmıstır. Gelistirilen veri toplama aracındaki maddelere 3 alan uzmanıtarafından puanlar verilmistir. Hakemlerin verdikleri puanlar arasındaki tutarlılıgıhesaplamak için ?Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Teknigi?ndenyararlanılmıstır. Veriler, SPSS 11 programı kullanılarak; dagılım ölçülerihesaplanmıs ve cinsiyet degiskenine göre resimler arasında fark olup olmadıgı?Mann-Whitney U-Testi? ile test edilmistir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to show the differences stemming from thesexes of the children at the age of 10. For this aim, 20 kids from the same age groupand in the same school which was choosen randomly in Ankara were used in thisresearch.In this study, 20 kids, 10 of whom are boys and the others are girls, weremade totally 40 arts. Three experts of the field gave scores to the Instruments of DataGathering. To determine the consistency of the scores given by the experts ?Pearsonproduct-moment correlation coefficient? was used. By using SPSS program, thedistribution measures were calculated and whether or not there were differences ofthe arts of children from different sexes was exaimed by ?Mann Whitney U Test?.The significant level was taken p< .05 .To measure the linear developments of the children, when the statistics areexamined, it is apperant that students can score the most at expression dimension ( x=3,99) , the least at space ( x =2,70).When the mostly used colours in the arts are examined, that the girls mostlyuse the pink and that the boys do not often prefer this colour in the arts is observed.When examined the results of the statistics that were made to find thedifferences between the scores of the art works of children from the different sexes,in the findings of ?Diagram and Expression Dimension?, it is seen that there isstatistically significant difference according to the sex variable.