Acquisition of non-null subject parameter properties in English by speakers of a null subject language, Turkish
İngilizce'deki boş özne parametresine ait olmayan özelliklerin boş özne dili olan Türkçe'yi konuşan öğrenciler tarafından edinimi
- Tez No: 228429
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçedeki adıl düşürme parametresi özelliklerinin İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen Türk öğrenciler tarafından nasıl düzenlendiği ve adıl düşürme parametresi özelliklerinin edinimi arasında ne tür bir ilişkinin var olduğu sorularına cevap bulmaktır. İlk olarak, veri toplama yöntemlerindeki olası yetersizlikleri önceden tespit etmek için bir ön çalışma yapılmıştır. Ön çalışmanın ardından araştırma sorularının yanıtlarını bulmak için asıl çalışmaya geçilmiştir. Asıl çalışmaya 34 orta düzey ve 34 üstorta düzey yeterlilik seviye sınıflarında bulunan ODTÜ Hazırlık sınıfı öğrencileri katılmıştır.Bu iki yeterlilik grubunun yanında anadili İngilizce olan katılımcıların olduğu bir kontrol grubu da çalışmada yer almıştır.Kontrol grubunun testlere verdiği yanıtlar yeterlilik gruplarının yanıtlarını değerlendirmede bir ölçüt görevi görmüştür. Çalışmada iki çeşit veri toplama yöntemi kullanılmıştır: bir adet 30 maddelik dilbilgisi değerlendirme testi ile 17 maddelik diyalog tamamlama testi. Test sonuçları istatiksel yöntemlere göre değerendirilmiştir. Sonuçta, öğrencilerin adıl düşürme parametresi özelliklerini birbirinden bağımsız bir biçimde edindikleri görülmüş ve öğrencilerin yeterlilik seviyeleri yükseldikçe, bu özelliklerin ediniminin de arttığı anlaşılmıştır. Ancak, Türkçe ve İngilizce dilleri arasındaki parametrik farktan dolayı öğrencilerin bu özellikleri tamamen edinemedikleri de görülmüştür. Bu edinim sorunlarını aşmak için sonuç kısmında bazı öğretim teknikleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to answer the questions how the null subject parameter properties in Turkish are reorganized by Turkish learners of English and whether there is a relationship between the null subject parameter properties in acquiring them. Firstly, a pilot study was conducted to detect possible inadequacy in data collecting methods. Following the pilot study, a main study was conducted in order to answer the research questions. 34 intermediate and 34 upper-intermediate students from METU English Preparation Department participated in the study. Along with these two proficiency groups, a control group of native speakers also contributed to the study whose answers were taken as criteria in evaluating students answers. Two types of tests were used: a 30item grammaticality judgment test and a 17item dialogue task. The test results were analyzed using a statistical program. In the end, it was found that students acquire the properties independently and as their proficiency levels increase, the acquisition of those properties also increases. However, it was also seen that students were not able to acquire these properties which was thought to be a result of parametric difference between Turkish and English. In order to overcome these acquisition problems, some teaching techniques were suggested in the conclusion part.