The Kafkaesque theme of menace in Harold Pinter's plays
Harold Pınter?ın oyunlarında Kafka?nın bunaltıcı tehdit teması
- Tez No: 228443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL NORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Harold Pinter, Franz Kafka'nın kurgusundan derin bir biçimde etkilenmiştir. Her iki yazarın yapıtları da belirsizlik veya bilinmeyenin yanısıra parçalanma, baştan savma, ve hükmetme duygularıyla doludur. Bir tehdit ve dehşet ortamı iki yazarın eserlerine de nufüz etmiştir. Kafka'nın romanının özelliği, kestirilemeyen bir suçun, hakim olan bir kararsızlık duygusunun varoluşu ve sınırsız gücü olan kaynaklardan bilgi edinmenin imkansız olmasıdır. Pinter'da tehdidin arkasındaki esas neden genellikle dışarda gizli olarak varolan ve belirti göstermeyen güçlerdir. Pinter'in şiddet dolu dünyasında, bireyler nedensiz olarak işkence görmekte, hapsedilmekte, ve insanlık dışı uygulamalara maruz kalmaktadırlar. Pinter'ın yinelenen işkence temasının kökeni, aslında Kafka'nın ceza ve idam temalarına dayandırılabilir. Karakterler ne fiziksel çevrelerinde ne de başkalarıyla olan ilişkilerinde huzur bulabilmektedirler, ve son olarak bu karakterler benlik duygularının parçalanması durumuna sürüklenmektedirler. Bireyin yaşadığı zor durum, onun dış dünya ile olan ilişkisiyle başlayıp ardından da kendi benliğiyle ilgili ruhsal ıstıraplarına yönelerek, kademeli bir şekilde ele alınmaktadır. Bu çalışma iki edebi kişinin tehdit kavramı açısından ortak yönlerine odaklanmaktadır. Bu tehdit hissi, korku, emniyetsizlik ve umutsuzluk gibi belirli insan duygularında yansıtılmaktadır. Tehdit, fiziksel, psikolojik ve zihinsel yollar olmak üzere birçok şekilde ortaya çıkabilir. Ancak, hem Kafka hem de Pinter'daki karakterler tehditle başa çıkmak için bazı savunma mekanizmaları kullanmaktadırlar. Kaçamak ve eylemsizlik baskın karakterin, kurbanını sorgulama yoluyla edindigi bilgiler yardımıyla güç kullandığı durumlarda etkilidir. Pinter'ın karakterleri aynı zamanda kendilerini mekanizma tarafından uygulanan işkence ve şiddete karşı korumak için sessiz kalmaktadırlar. Karakterler aynı zamanda sistemin gerçek doğasını anlayabilmek için onu sorgulamaktadırlar. Son olarak da, bireyler, kendi kendini aldatma ve gerçeğin inkar edilmesi yollarıyla bir avuntu aramaktadırlar çünkü gerçeğin kendisi özünde acımasızdır. Ancak tüm bu savunma mekanizmaları sonunda başarısız olmaktadır, ve hem Kafka'nın hem de Pinter'ın karakterleri belirsiz tehdidin bir kurbanı olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Harold Pinter is deeply intrigued by Franz Kafka?s fiction. Both writers? works are imbued with ambiguity or mystery, and the feelings of disintegration, evasiveness, and domination. The atmosphere of menace and terror permeate their works. Kafka?s fiction is characterized by the existence of an invisible guilt, a prevailing sense of ambivalence and the impossibility to obtain knowledge from the omnipotent sources. The mainspring of menace in Pinter is usually the outside forces, which are latent and invisible. In Pinter?s violent dramatic world, the individuals are subjected to an unreasonable treatment of torture, imprisonment and dehumanization. His recurrent theme of torture is in fact traceable to Kafka?s themes of punishment and execution. The characters can find comfort neither in their physical surroundings nor in an understanding relationship with others, and finally they are driven into a state of disintegration of self-image. Man?s predicament is reflected in a layered manner, embarking on his relationship with the outside world, and then moving towards his inner anguish about the self. This study focuses on the common aspects of the two literary figures in terms of the concept of menace. The sense of menace is reflected in certain human feelings like fear, insecurity and hopelessness. Menace may appear in a number of ways including physical, psychological and mental ways. However, the characters, in both Kafka?s and Pinter?s works, make use of some defense mechanisms to cope with menace. Evasiveness and inaction are efficient in situations where the dominant character exerts his power by means of the information obtained through questioning the victim. Pinter?s characters also remain silent to protect themselves from the torture and violence exerted by the mechanism. The characters also question the system to gain insight to its true nature. Lastly, the individuals seek relief in self-delusion and denial of reality as the reality itself is essentially ruthless. All these coping strategies, however, prove fruitless in the end, and both Kafka?s and Pinter?s characters become a victim of unspecified menace.