A case in french colonial politics of architecture and urbanism: Antioch and Alexandretta during the mandate
Fransız kolonyalizminin mimari ve kentsel politikalarına bir örnek: Manda döneminde Antakya ve İskenderun
- Tez No: 228444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1920 ve 1938 yılları arasındaki Fransız mandası döneminde Antakya ve İskenderundaki kentsel dönüşümün özelliklerini araştırmaktır. Klasik anlamda biçimsel bir analizin Fransız yönetimi tarafından uygulanan karmaşık ve çok yönlü mimarlık ve kentleşme politikalarını kavramakta yetersiz kalacağı kanaatinde olan bu tez, adı geçen şehirlerin kentsel dönüşümünü politik ve temsili bağlamı içerisinde ele almayı hedeflemektedir. Fransızların özellikle Antakya şehrinin kentsel mekanını algılayışlarını analiz ederken, şehri ondokuzuncu yüzyılda ziyaret etmiş seyyahların anlatılarına, özellikle de kentsel dokuyu tasvir etme şekillerine önemli bir yer ayrılmaktadır. Bu tez, Antakya ve İskenderun örneklerini, Fransız kolonyal mimari ve şehircilik politikalarının genel çerçevesi içine oturtmayı amaçlamakta, bu bağlamda Fransız Kuzey Afrikasıyla ve manda yönetimi altındaki diğer Suriye ve Lübnan şehirleriyle mukayeseler yapmaktadır. Antakya ve İskenderun şehirlerindeki kentsel dönüşümün analiziyle beraber, kolonyal sergi, arkeolojik faaliyetler, dönemin bilimsel çalışmaları, ve turizm gibi görsel ve temsili stratejiler tartışılmaktadır. Bu şehirlerdeki kentsel ve mimari dönüşümün kapsamlı bir analizine, farklı politik ve görsel temsil biçimlerinin dahil edilmesinin kaçınılmaz olması bu çalışmanın temel iddiasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate characteristics of urban transformation in Antioch and Alexandretta during the French Mandate, 1920-1938. Contending that a purely formal analysis would fail to grasp complex politics of architecture and urbanism promoted by the French administration, this thesis seeks to explore the urban transformation of these cities in its political and representational context. In analyzing the French perception of the urban space especially in Antioch, this thesis devotes an extensive attention to the nineteenth century travelers who visited Antioch, by emphasizing the ways in which they described the urban make-up of the city. Moreover, it situates the case of Antioch and Alexandretta within the broader framework of French colonial architecture and urbanism by occassionally referring to French North Africa on the one hand, and other cities of the French Mandate in Syria and Lebanon on the other hand. Along with an analysis of the changing built environment in Antioch and Alexandretta, other visual and representational strategies such as the colonial exhibition, archeological works, scholarly endeavors, and tourism are discussed. It is the major premise of this thesis that a comprehensive portrayal of the architectural and urban transformation of these cities might be attained only through the inclusion of different forms of political and visual representation.