The impact of environmental efficiency on bilateral trade: A panel data estimation of gravity model
Çevresel etkinliğin karşılıklı ticarette rolü: Çekim modellerinin panel analizi
  1. Tez No: 228504
  2. Yazar: SEDA MEYVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, Çekim Model kullanılarak karşılıklı ticarette çevresel etkinliğin rolü, 1971 2003 yılları arası panel analiz yapılarak amprik olarak incelenmiştir. Literatürde, her ne kadar çevre ile ticaret arasındaki ilişkiyi araştıran çok farklı çalışmalara rastlamak mümkün olsa da, ampirik çalışmaların çoğunda çevre mevzuatı ile ticaret arasında zayıf yönlü bir ilişki kurulduğu görülmüştür. Bu tezde, diğer çalışmaların aksine, çevresel etkinlik ?non parametrik parçalı linear? teknolojideki teknik etkinliğin hiperbolik bir ölçümü olarak hesaplanmıştır. Bu methodla kaynak kullanımını ve kirliliği minimize eden aynı zamanda üretimi maksimize eden üretim planı varsayımı altında ikili ihracat ve çevresel şartlar arasındaki söz konusu ilişkiyi ölçebilmeye yarayan çevresel etkinlik endeksi bulunmuştur. Elde edilen amprik sonuçlardan, bir ülkenin ihracatı ile çevresel etkinlik endeksi arasında belirgin bir ilişki olmasa da, diğer ülkenin çevresel etkinlik endeksinde güçlü bir pozitif etkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the role of environmental efficiency in the determination of bilateral trade flows is empirically examined by using Gravity Model for a panel data for 1971 to 2003. Although there are a number of empirical studies that analyze the relationship between environment and trade, most of them show insignificant relationship between environmental regulations and trade. Their differences are mostly due to the use of stringency indicators that are computed with different methods. This study, unlike previous studies, computes the environmental efficiency as a hyperbolic measure of technical efficiency in a non-parametric piecewise linear technology, with a production plan that maximizes the desirable outputs while simultaneously minimizing the resource use and pollution emission. The relationship between bilateral exports and environmental conditions measured as environmental efficiency index is investigated. The empirical results indicate that although there is no significant relationship between exports of a country and its own environmental efficiency index, there is a strong and robust positive effect of the partner country's environmental efficiency index.