Borçlanma maliyetlerinin muhasebe standartları ve KOBİ'ler için UFRS-TFRS, vergi mevzuatı kapsamında değerlendirilmesi
An assesment of borrowing costs in terms of accounting standards, IFRS for SME?s and tax legislation
  1. Tez No: 325044
  2. Yazar: CEREN CANBAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İşletmeler faaliyetlerini devam ettirebilmek için fona ihtiyaç duyarlar. Bu fonların temininde özsermayelerini ve yabancı kaynaklarını kullanırlar. Yabancı kaynaklar; kredi kurum ve kuruluşlarından, para ve sermaye piyasalarından sağlanmaktadır. Bu kaynakların işletmeye; faiz, kur farkı ve vade farkı gibi ek maliyetleri olmaktadır. Buna borçlanma maliyetleri denir. Bu maliyetlerin, doğru, güvenilir, anlaşılır ve karşılaştırabilir bir şekilde mali tablolarda sunulması amacıyla muhasebe standartları yayınlanmıştır.Kamuya hesap verme zorunluluğu olan işletmeler TMSK'nın (Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu ? ) yayınlamış olduğu TMS 23 (23. Türkiye Muhasebe Standardı) kapsamında borçlanma maliyetlerini raporlamaktadır. Kamuya hesap verme zorunluluğu olmayan işletmeler ise KOBİ TFRS (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Türkiye Finansal Raporlama Standartları) borçlanma maliyetlerine veya TMS 23'e göre mali tablolarını raporlarlar. Her iki standarda göre; borçlanma maliyetleri gider olarak mali tablolarda yer almalıdır. Ancak; TMS 23 Borçlanma Maliyetleri Standardı borçlanma maliyetine konu olan varlığın özellikli varlık olması durumunda aktifleştirilebileceğinden söz eder. KOBİ TFRS ise; borçlanma maliyetlerinin gider hesaplarında izlenmesi gerektiğini vurgular.Tez çalışması kapsamında; TMSK'nın yayınlamış olduğu KOBİ TFRS Borçlanma Maliyetleri ile TMS 23 Borçlanma Maliyetleri'nin hükümleri örnek bir işletme üzerinde karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Buna göre; KOBİ TFRS Borçlanma Maliyetleri; işletmelere vergi açısından avantaj sağlayan, uygulanması kolay olan bir standarttır. Söz konusu standart; karşılaştırılabilir mali tabloların oluşturulması ve standartlaşmanın ülke geneline yayılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Companies need funds in order to carry on their activities. They use their equities and their foreign resources to get these funds. Foreign sources are provided from credit institutions and corporations and from the cash and capital markets. These sources bring extra costs to company such as; interest rates, foreign exchange and interest. All of these costs are called borrowing costs. Accounting standards are published to provide accurate, reliable, understandable and comparable presentation in financial statements.Companies, who are under the obligation of public accountability, report their borrowing costs according to IAS 23 published by IASB. On the other side companies, who are not under the obligation of public accountability, report their borrowing costs according to IAS 23 or IFRS.for SME?s. Borrowing costs should be included as an expense in the financial statements according to both of these standards. However, IAS 23 Standard of Borrowing Costs; refers to a qualifying asset that needs capitalization of assets. IFRS for SME?s emphasizes that borrowing costs should be followed in expense accounts.In this thesis, borrowing costs in IFRS for SME and IAS 23 The Standard of Borrowing Costs which are published by IASB; are shown and investigated on a sample company. According to investigation of sample company, IFRS for SME Borrowing Costs is an easy standard to implement in terms of low tax which is advantageous. This standard is a huge step for creation and standardization of comparable to the financial statements across the country. This standard is important to make comparable financial statements and distribution of standardization around the country.