Yöneticilerin personel seçme sürecinde psikoteknik testlerin uygulanmasına ilişkin tutumlarının bir analizi: Kocaeli ili İzmit özel öğretim kurumları örneği
An analysis of administrators? attitudes on psycho-technical tests? uses in personnel selection process: Private teaching isntitutions practice in Kocaeli - İzmit
  1. Tez No: 228662
  2. Yazar: GÖKHAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi'nin ilgi alanına giren en önemli konulardan birisini; firmaların amaçlarını gerçekleştirebilmek amacıyla, gerekli personeli sağlamak, çeşitli departmanlardaki kadrolarda yer alan boşlukları doldurabilmek için en kalifiye personeli seçmek ve bu personelden etkin bir şekilde yararlanmanın yöntemlerini göstermek oluşturmaktadır. Özellikle son dönemlerde `insan' unsurunun işletmeler için en önemli öğe olmasıyla birlikte, rasyonel bir personel seçme sürecinin getireceği avantajlar bütün firma faaliyetlerinde başarının anahtarı konumundadır.Bu bakımdan çalışma üç ana bölüm hâlinde araştırılmış olup; ilk kısımda personel bulma ve seçme konusu işletmeler açısından önemi, seçim süreci, amaçları vs. bakımından geniş ölçüde literatür taraması yapılarak incelenmiştir. İkinci kısımda da psikoloji, sosyal psikoloji gibi bilim dallarının yanında işletmecilik alanına da uyarlanabilen psikoteknik testler; önemi, personel seçme sürecinde kullanılması, testlerin nitelikleri, test türleri açısından incelenmiştir. Ayrıca, Özel Öğretim Kurumları da genel yapısı, önemi, kanun ve yönetmelikler ile öğretmen seçme süreci bu bölümde açıklanmıştır.Son bölümde ise çalışmanın araştırma problemi ortaya konulmuş olup; yüz yüze anket çalışması ile özel dershaneler ve özel muhtelif kurslar personel seçme süreci ile ilgili durum değerlendirmesiyle birlikte, psikoteknik testlerin ileride uygulanabilmesi ilişkin tutumlar karşılaştırmalı olarak SPSS istatistik programı yardımıyla, frekans ve ki kare analizleri yapılarak incelenmiştir.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda genel olarak; Özel Öğretim Kurumu'nun niteliğinin özel dershane ve özel kurs olmasının, öğretmen ihtiyacının nasıl yapıldığına, öğretmen temininde hangi iç/dış kaynakların kullanıldığına ve psikoteknik testlerin uygulanmasına ilişkin tutumlarının ne olduğuna ilişkin etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Personnel selection is one of the most important subjects that Human Resources Management contains. That subject aims to give methods about how to make the right decision on hiring well-qualified personnel for required positions in various departments and making them efficient. Nowadays, as a result of ?human? factor becoming the most important factor for companies, personnel selection process plays the key role for success at whole company activities.For that reason, this study contains three main chapters: in the first one; personnel selection and its importance for companies, selection process and its goals are searched by an extensive literature scan. In the second chapter; adaptation of psycho-technical tests to the business adminstration which are also used in psychology and social psychology, their importances, their uses on personnel selection process, their qualities, and also their kinds are examined. Besides, Private Teaching Institutions are also explained by their structures, importances, laws and regulations they depend and their teaching personnel selection processes.In the final chapter; the problems on searching of this study is declared, Private Teaching Isntitutions? personnel selection process assessments are mentioned by face to face inquiry study and psycho-technical tests and attitudes on their potential uses are examined comparatively using SPSS by frequency and ki square analysises.As a result; this sudy generally shows effects of attitudes on psycho-technical tests? uses and which internal or external methods are used on hiring teaching personnel for Private Teaching Institutions depending on their characteristics.