Tüketicilerin müze ziyaret alışkanlıkları ve müze tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A study on museum visit habits of visitors and factors affecting museum preference
- Tez No: 228834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İşletme, Museology, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Toplumun kültür ve bilgi birikiminin korunduğu ve sergilendiği müzelerin aktif olarak kullanılması kişilerin ve toplumların kendilerini geliştirebilmeleri adına çok önemlidir. Toplumsal fayda çerçevesinde hareket eden müzelerin, ziyaretçi sayısının, kullanım sıklığının artması ve kullanım amaçlarının çeşitlenmesi adına modern pazarlama stratejilerini kullanmaya başlamaları büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin müze ziyaret alışkanlıkları ile müze tercihlerini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır.Tüketiciler demografik özellikler ve müze türlerini tercih açısından önemli farklılıklar göstermektedirler.Bu amaçla, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden 119, Rahmi M. Koç Müzesi'nden 90 ve genel halktan ise 151 katılımcıya kolayda örnekleme yöntemi ile toplamda 360 anket uygulanmıştır. Saha çalışmalarından toplanan veriler SPSS yardımıyla analiz edilmiştir. Bulgular tüketicilerin farklı müze ziyaret alışkanlıklarına ve farklı müze tercihlerine öncelik verdiklerini göstermiştir.Cinsiyet, medeni durum, yaş, meslek, eğitim ve gelir düzeyi gibi demografik özelliklere göre de müze ziyaret alışkanlıkları ve müze tercihleri değişebilmektedir.
Özet (Çeviri)
“Active use of the museums where the accumulation of culture and knowledge of a society is preserved and exhibited carrries significant importance for the societies to upgrade themselves. It is highly important for the museums which act within the framework of social benefit, to be able to use modern marketing strategies in order to increase the number of the visitors, frequency of the visits, to diversify the purpose for these visits.”The aim of this study is to find out the factors which affect the visitors? habits of museum visits and museum preference.Visitors have sharp differences in terms of demographic features and museum type.For this aim, 360 surveys in total have been carried out with simple sampling to participants 119 of which have been carried out in İstanbul Archeology Museum, 90 in Rahmi M. Koc Museum and 151 participants from general public. Data obtained from field study has been analyzed with the aid of SPSS. Data has revealed that visitors give preference to habits of different museum visits and different musuem types.Museum visit habits and museum preference may vary according to demographic features such as gender, marital stautus, age, occuptation, edutation and financial level.