Behrî Dîvânı (İnceleme-Metin)
Behri's Divan (rexamination-passage)
  1. Tez No: 228884
  2. Yazar: MUHİTTİN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 623
Özet
Çalışma konumuz Behrî Divanı'nın metni ve ondaki dini, tasavvufi ve Bektaşiliğe ait unsurların tahlilidir. Behrî Alevi-Bektaşi kimliğine sahip bir şairdir. Hz. Ali'ye ve On İki İmam'a olan sevgisi onun bir divan vücuda getirmesini ve bu divanda onlara olan aşkını ifşa etmesini sağlamıştır.Hayatı hakkında pek muhtasar bilgiye sahip olduğumuz Behrî'nin yazma nüshası, Arap alfabesinden transkribe edilerek ilk kez gün yüzüne çıkartılmış oluyor. Daha önce hakkında hiçbir çalışma yapılmayan ve âdetâ Türk Kültürü ve Edebiyatı içerisinde tozlu raflarda araştırılmayı bekleyen bir eser olması, bizim o yazma esere dokunmamıza sebep teşkil etmiştir.Eser Bektaşi kültürü ve edebiyatı açısından önemli bilgileri ihtiva eder. Muhteva bakımından diğer Bektaşi şairlerle hemen özdeş olmasına rağmen, sanatsal açıdan -ileride açıklanacak sebeplerle- pek ileri derecede değildir.Çalışmamızın Alevi-Bektaşi Edebiyatı'nın daha iyi anlaşılmasına hizmet etmesi umulur.
Özet (Çeviri)
This study is about the essay of Behri Divan and the analysis of the elements relating to religious, Islamic mysticism and dervish of the Bektashi order in it. Behri is a poet who has the identity of partisan of Caliph Ali ? dervish of Bektashi order. His love of Caliph Ali and Twelve Imam provided coming into being a Classical Ottoman Poetry for him and provided expressing his love of them for him with it.His writing duplicate, about whom we know very little, is coming into light for the first time, translating from Arabic alphabet into Turkish. Its not being studied on before and its being waited on dusty shelves in Turkish Culture and Literature caused to be dealt with by us.The work contains important information in terms of Bektashi Culture and Literature. In terms of content, although it is identical with other poets of Bektashi, in terms of art ? of some reasons to be explained later ? it is not identical for further degree.We hope that this study will make the Literature of partisan of Caliph Ali and dervish of Bektashi order understood better.