İSOTEG tekniğinin beşinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısı ve okumaya yönelik tutumları üzerine etkisi: Yibo örneği
The effects of SQ3R technique on the level of reading comprehension and the attitudes towards reading of the fifth grade students a Yibo sample
  1. Tez No: 228923
  2. Yazar: ASLI AYŞE AYÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN İFLAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu deneysel çalışma, yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) 5. sınıf öğrencilerine okuduğunu anlama becerisinin kazandırılmasında incele- sorgula- oku- tekrar et-gözden geçir (İSOTEG) tekniğinin akademik başarı, kalıcılık puanları ile okumaya yönelik tutum puanları üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma 2007?2008 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında, Adana ili Feke ilçesinde bulunan iki yatılı ilköğretim bölge okulundaki (YİBO) toplam 50 5. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Bir deney ve bir kontrol grubunda yürütülen çalışma 12 hafta sürmüştür. Dersler, deney grubunda İSOTEG tekniğine göre, kontrol grubunda ise mevcut programın öngördüğü ders planlarına göre işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına ?Okuduğunu Anlama Başarı Testi? ve ?Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği? öntest, sontest ve kalıcılık olarak verilmiştir. Ayrıca araştırmanın başında çalışma gruplarında yer alan öğrencilerin kişisel bilgilerini almak üzere ?Kişisel Bilgiler Formu? kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında deney grubunda yer alan öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır.Araştırmada başarı testi ve tutum ölçeğinden elde edilen veriler üzerinde, istatistiksel teknik olarak kovaryans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study is aimed to put forward the effects of survey- question- read- recite- review- (SQ3R) technique on the academic achievement and the retention points in the reading comprehension and the attitudes towards reading of fifth grade students in Turkish course who attends Local Elementary Boarding Schools (YİBO).The experiment is conducted on 50 5th grade students in total who attend two YİBO schools in Feke, in Adana, in 2007-2008 educational year and fall semester. The study which consists of one experimental group and one control group, has taken 12 weeks. The courses presented according to SQ3R technique in the experimental group and in the control group they are presented according to course plans of current curriculum. ?The Reading Comprehension Test? and ?The Attitude Scale for Reading?, pre-test, post test, and retention test are applied to both control and experimental groups. In addition, in the beginning of the research, ?The Personal Information Form? is used in order the collect the personal information of the students who participated in the research. In the collection of the qualitative data, a semi-structured interview form is used in order to get the views of students in the experimental group about the process.The covariance statistical technique is used on the data obtained from achievement tests and attitude scale.