İnternet tüketicisinin satın alma davranışlarının incelenmesi üzerine bir araştırma
A research about buying behaviors of online customer
- Tez No: 228924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnternet üzerinden pazarlama konusu, geçmişte ve günümüzde oldukça fazla araştırılan ve üzerinde çalışmalar yapılan bir konudur. Bu alanda Türkiye'de yapılmış birçok proje ve tez bulunmaktadır. Ancak bu çalışmada farklı iki ülkeye ait tüketici grupları üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma yapılarak elde edilen bulgular incelenmiştir.Pazarlamacılar yeni hedef kitlelere ulaşabilmek için internet dünyasında farklı yollara başvurmakta, farklı enstrümanlar ile internet üzerinden pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Buna paralel olarak tüketici, kültür, sosyal sınıf, referans grupları ilişkileri, aile, gelir seviyesi ve bağımsızlığı gibi çeşitli faktörlerden etkilenerek bu pazarlama faaliyetlerine karşı farklı davranışlar sergilemektedir. Bu farklılıklar iki farklı ülkedeki tüketici grupları söz konusu olduğunda daha belirgin bir şekilde görülmektedir.Almanya Flensburg Üniversitesi Uluslar Arası Yönetim Enstitüsü Örgencileri ve Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Örgencilerine uygulanan anket yöntemi ile tüketicilerin internet üzerinden pazarlama faaliyetlerine karşı nasıl davranış sergiledikleri incelenmiş ve bu anket sonucu Almanya'daki öğrencilerin internet üzerinden satın alma deneyimlerinin daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu yüksekliğin sebeplerinin başında da gelir seviyesi ve bağımsızlığı, ikamet yeri gibi faktörler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Online marketing is the topic that have been researched and made applications many times by researcher from past to nowadays. In this field there are many project and thesis which have been made in Turkey. However in this thesis, research has been made comparative online buying behaviors of consumers that are located two different countries and studied on the findings of the research.The marketing experts use different ways and tools in order to reach online customers via internet. In parallel to those activities, customer behaviors are influenced different factors such as culture, social class, references group relation, family, salary level and salary independency etc. and so they show different customer behaviors. These differences are seen more specific when it considered between two different consumer groups from different countriesThe survey method have used between Germany Flensburg University International Institute of Management and Çukurova University Economics and Business Administration Faculty in order to find out the differences of the online buying behavior. The findings of this survey showed us the students of The Flensburg University have more experience than students of Çukurova University. Independent and higher level salary and also the location they live may cause of these differences.