Perceptions of EFL primary school teachers towards call
İlköğretim okullarındaki ingilizce öğretmenlerinin bilgisayar destekli dil öğrenimine karşı algıları
- Tez No: 228939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar destekli dil öğrenimine karşı algıları araştırılmıştır. Adana ve Hatay illerinde farklı ilköğretim okullarında görev yapan ve derslerinde bilgisayarı kullanan 60 İngilizce öğretmenine betimsel bir çalışma uygulanmıştır. Katılımcıların bilgisayar destekli dil öğrenimine karşı algılarını ortaya koymak için, veri toplama aracı olarak anket ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Anketler SPSS 10.0 istatistik programı yardımıyla betimsel analiz tekniği kullanılıp frekans ve yüzde değerleri hesaplanarak, görüşme verileri ise nitel veri içerik çözümlemesi analiz tekniği kullanılarak, benzer noktaların kodlanması ile analiz edilmişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları, katılımcı öğretmenlerin bilgisayar yeterliklerini, bilgisayar destekli dil öğreniminin avantajlarını, bilgisayar destekli dil öğreniminin dezavantaj ve engellerini nasıl algıladıklarını, bilgisayar destekli dil öğrenimine karşı genel algılarını, bilgisayar destekli dil öğrenim uygulamalarını ve bilgisayar destekli dil öğreniminin ileride etkin bir şekilde uygulanması için önerilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, perceptions of EFL primary school teachers towards Computer Assisted Language Learning (CALL) were investigated. A descriptive research study was conducted with EFL teachers working at different primary schools and using computers in their lessons in Adana and Hatay provinces in Turkey. 60 English teachers were selected as the participants of this study. Teachers were conducted a questionnaire to reveal their perceptions towards CALL. In addition a semi-structured interview was held with these teachers to support the results of the questionnaires and to gain further insights into the teachers? perceptions. Questionnaires were analyzed by using SPSS 10.0 statistical program. Descriptive analysis was performed and frequencies and percentages were calculated. Interviews were analyzed qualitatively using content analysis. The results of this study revealed participant teachers? perceived computer competence, perceived advantages, disadvantages and barriers of CALL, teachers? general perceptions towards CALL, their implementations of CALL and lastly their future recommendations for effective use of CALL.