Intercultural communicative competence:The assessment of a Turkish teaching set for foreign adult learners
Kültürlerarası iletişimsel yeterlilik: Yabancı yetişkinler için hazırlanmış bir Türkçe öğretim materyali setinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 228949
  2. Yazar: SERPİL ŞAHİN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN BÜYÜKKANTARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalısmanın amacı Türkçe'nin yetiskinlere yabancı dil olarak öğretimindekullanılan bir Türkçe öğretim setinin Kültürlerarası ?letisimsel Yeterlilik ölçütlerinine ölçüde karsıladığını tanımlamak ve materyali değerlendirmektir. Bu amaçla,Türkçe öğretim materyali olarak H?T?T 2 Türkçe Öğretim Seti (ders kitabı,çalısma kitabı, ses kasetleri/Cdleri) seçilmis ve materyal ?letisimsel DilYeterlilikleri ve Kültürlerarası Yeterlilik olmak üzere iki açıdan değerlendirilmistir.Veri toplamak ve analizi gerçeklestirmek amacıyla ?letisimsel Dil YeterlilikleriÖlçeği ve Kültürlerarası Yeterlilikler Ölçeği olmak üzere iki ölçek kullanılmıstır.?letisimsel Dil Yeterlilikleri Ölçeği ortak Avrupa Basvuru Metni'nde (ABM)iletisimsel dil yeterliliklerini tanımlamak için yer alan ölçütlerden yararlanılarakarastırmacı tarafından gelistirilmistir. Kültürlerarası Yeterlilikler ÖlçeğiSkopinskaja tarafından (2003) dil öğretim materyallerini kültürlerarasıyeterlilikler açısından değerlendirmek üzere gelistirilmis Öğretim MateryaliDeğerlendirme Rehberi'nden çevrilmis ve uyarlanmıstır.Arastırma içeriği bakımından tanımlayıcı bir çalısmadır. Aynı zamanda buarastırma dizgeci-çözümleyici-değerlendirmeci bir çalısmadır ve ürün-odaklıders materyali arastırması niteliğindedir.Bu çalısmada niceliksel ve niteliksel veri ve ölçütler kullanılmıstır. Verilerinniceliksel analizi tanımlayıcı istatistiksel teknikler, tek yönlü ANOVA ve Tukeyivtesti aracılığıyla yapılmıstır. Niteliksel veri yapılandırılmamıs teklifsiz görüsmeleraracılığıyla toplanmıstır.Öğretim materyalinin Türkçe'nin yetiskinlere yabancı dil olarak öğretilmesindedilbilimsel, toplum-dilbilimsel, edimbilimsel ve kültürlerarası yeterlilikleridestekleme gizilgücü göz önünde bulundurulduğunda, H?T?T 2'nin daha çokdilbilimsel yeterliliklerden sözcüksel ve dilbilgisel yeterliliği desteklediğigözlenmistir. Ayrıca, materyalde kültürel öğelerin daha çok hedef dilin kültürünüöğretmek amacıyla kullanıldığı izlenmistir. Bu bağlamda, öğretim materyalininözellikle toplum-dilbilimsel, edimbilimsel ve kültürlerarası yeterlilikler açısındaneksikleri olduğu ve gözden geçirilmesi gerektiği söylenebilir. Son olarak bualanda ilgili tüm öğeleri de içererek daha çok çalısma ve arastırma yapılmasınıngerektiği vurgulanabilir.Anahtar SözcüklerKültürlerarası ?letisimsel Yeterlilik, Kültürlerarası Yeterlilik, ?letisimsel Yeterlilik,Dilbilimsel Yeterlilik, Toplum-dilbilimsel Yeterlilik, Edimsel yeterlilik, DilÖğretiminde Kültürlerarası Yaklasım, Yabancıdil Öğretim MateryallerininDeğerlendirilmesi, Yabancı Dil Öğretimi, Uygulamalı Dilbilim
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe and evaluate the potential of a Turkishteaching set for promoting Intercultural Communicative Competence (ICC) inteaching Turkish as a foreign language to adults. For this purpose, H?T?T 2Turkish Teaching set (coursebook, workbook and audio cassettes/CDs) hasbeen chosen and the teaching material has been analysed embodying two maindimensions in the study as Communicative Language Competences andIntercultural Competences.The data collection and analysis has been carried out using two teachingmaterial evaluation scales, namely Communicative Language CompetencesScale and Intercultural Competences Scale. Communicative LanguageCompetences Scale has been developed by the researcher using the criteriaestablished for communicative language competences in the CommonEuropean Framework of References (CEF). Intercultural Competences Scalehas been translated and adapted from Skopinskaja?s (2003) Teaching MaterialEvaluation Guide, developed to evaluate language teaching materials in termsof intercultural perspectives.This is a descriptive study since the mode of the investigation is descriptive.This is a systematic-analytical-evaluative study and takes the format of aproduct-oriented textbook research.In this research both the quantitative and qualitative data and measures areused. The quantitative analysis of the data has been done through descriptivestatistical techniques, one-way ANOVA and Tukey test. Qualitative data havevibeen collected through informal interviews in the form of unstructuredinterviewing.When the potential of the teaching material for promoting linguistic,sociolinguistic, pragmatic and intercultural competences in teaching Turkish asa foreign language to adults is considered, it has been found out that H?T?T 2mostly promotes lexical and grammatical competences with respect to linguisticcompetences. In addition, it has been observed that cultural issues areintegrated into the material mostly to promote the target language culture. Inthis respect, the teaching material has some shortcomings in promotingespecially sociolinguistic, pragmatic and intercultural competences and to berevised. Most importantly, this is a field which deserves further researchintegrating all the necessary elements.Key WordsIntercultural Communicative Competence (ICC), Intercultural Competence (IC),Communicative Competences, Linguistic Competences, SociolinguisticCompetences, Pragmatic Competences, Intercultural Approach in LanguageTeaching, Foreign Language Teaching Material Evaluation, Foreign LanguageEducation, Applied Linguistics