İlköğretim 1.,2. ve 3. sınıf hayat bilgisi ders programının öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi (Kars ili örneği)
An assestment of social studies curruculum of primary education's 1th, 2th ve 3th classes from teachers point of views
  1. Tez No: 229147
  2. Yazar: DEFNE KAYALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YANIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı ilköğretim okulları 1., 2. ve 3. sınıf hayat bilgisi ders programının öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesidir. Bu araştırmanın, hayat bilgisi ders programı konusunda öğretmen görüşlerinden ve kuramsal temellerden hareketle ortak bir anlayış çevresinde olası sorunları belirlemek açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada ?Genel Tarama Modeli? kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kars ili merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapan 110 öğretmen oluşturmuştur. Çalışmaya katılan öğretmenlere 40 maddelik 5'li likert türü bir ölçek uygulanmıştır. Elde edilen veriler yüzde ve frekans hesaplamaları kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; genel olarak hayat bilgisi program kazanımları, içeriği, eğitim durumları ve değerlendirme başlıkları adı altında ifade edilmiş olup; programın sonuç itibari ile uygulanabilir nitelikte olduğunu göstermiştir. Programın bazı eksiklikleri öğretmen görüşlerine dayalı olarak tespit edilmiş ve sorunları giderici çalışmaların yapılması önerisinde bulunulmuştur. Anahtar kelimeler : Hayat Bilgisi, Program, İlköğretim
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate social studies curriculum of the primary education?s 1th, 2th and 3th classes on the basis of teacher?s views. Itattemps to determine some problems and deficiencies and proposes, suggestions for the curriculum by considering teacher?s related views and theorical perspectives. In this study ?searching model? was used. The sample of this study is consisted of 113 teachers working in primary schools in Kars city center. They were applied a five point Likert type scale 40 questions. Data were presented in percentages and frequencies and interpreted. Obtained data, in general, were presented under the headings of goals, learning and teaching processes and assestment of social studies program. Data indicated that the program is aplicaple. Deficiencies of program were put forwarded according to teachers? views and some suggestions were made for solving related problems. Key Words : Social studies, program, primary education