Günahkar Divanı, tenkitli metin
Günahkar Divanı
- Tez No: 229365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, 16. yüzyılda yaşadığını sandığımız ?Günahk?r? mahlaslı bir şairin bilinen tek eseri olan Divân'ı üzerinde araştırma yapmak hedeflenmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, şairin hayatı, edebi kişiliği ve dünya görüşü hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde tenkitli metnin kurulmasında yararlanılan nüshaların tavsîfi yapılmıştır. Üçüncü bölümde eserin vezni hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde tenkitli metnin kuruluşuyla ilgili notlara yer verildikten sonra ele geçmiş nüshaların karşılaştırılmasıyla ortaya çıkan tenkitli metne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this research, it is aimed that searching on only known consequence of a poet known as Günahkar who is also known to live in 16. century. This research composed of 4 parts. The first part of this work is about the life, literary personality and world perspective of poet . The second part is about qualification of criticizing text while it is composed. The third part is about the rhyme of poem. The forth and the last part of this work after stating the notes about the composition of criticizing text,which is composed by comparison of handled examples.