Septik ensefalopatili hastalarda serebral hasarın göstergesi olarak Protein S100ß düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of Protein S100ß levels as an indicator of serebral damage on patients with septic encephalopathy
  1. Tez No: 229579
  2. Yazar: ÇİĞDEM ATILĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda septik ensefalopatili hastalarda serebral hasarın göstergesi olarak protein S100ß düzeylerini değerlendirdik. Serebral tutulumu olan ve olmayan ağır sepsisli iki hasta grubu arasında protein S100ß ve mortalite açısından bir karşılaştırma yaparak S100ß'nın septik ensefalopati için bir belirleyici olabilirliğini göstermeyi amaçladık.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi'ne ağır sepsis tanısı ile bir yıl içerisinde yatırılan toplam 33 olgu çalışma kapsamına alındı.Hastaların, yoğun bakım ünitesine yatışlarındaki mental durumları, klinik muayene ile değerlendirilerek kaydedildi. Hastalar ensefalopatisi olanlar ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrıldılar.Hastaların yoğun bakım ünitesine kabul edildikleri zamandaki GKS'ları ve kreatinin değerleri kaydedildi. APACHE II ve klinik gidişi değerlendirmek amacıyla günlük SOFA skorları hesaplandı. MODS gelişen hastalar kaydedildi. Yoğun bakımda kalış süreleri ve mekanik ventilasyon süreleri kayıt edildi.Çalışmamızda septik ensefalopati varlığına göre olguların yaş ortalamaları ve cinsiyetleri açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı.Girişteki GKS, septik ensefalopati saptanan hastalarda 12, septik ensefalopati olmayanlarda ise 14 olarak saptandı ve bu fark istatistiksel olarak da anlamlı bulundu. Septik ensefalopatisi olan hastalarda istatististiksel anlamlılık bulunmamakla birlikte S100ß değerleri daha yüksek (199,64 ng/L' ye karşılık 78,63 ng/L) saptandı.Ölen hastalarda S100ß düzeyi yaşayanlara göre daha yüksek (209,67 ng/L' ye karşılık 90,44 ng/L) olmasına karşın, istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı.S100ß'nın yoğun bakım ünitesine girişteki değeri ile APACHE II , SOFA skoru, GKS, kreatinin değeri, yoğun bakımda kalış süresi, mekanik ventilasyon süresi, ve yoğun bakım mortalitesi arasında bir ilişki saptanmadı.S100ß, ağır sepsis hastalarında artış göstermekle birlikte, septik ensefalopati varlığında bir belirleyici olması için daha fazla klinik çalışma gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
We investigated whether serum levels of S100ß protein could be used to evaluate cerebral injury in sepsis associated encephalopathy and to predict outcome in severe sepsis.Thirty three patients , with a diagnosis of severe sepsis included in this study. Encephalopathy was diagnosed with the clinical symptoms (agitation, disorientation, confusion, irritability, somnolance). The patients allocated in two group based on these symptoms present or not.APACHE II score, SOFA scores, and GCS at admission were assessed.There were no differences for age and sex in two group.GKS at admission in septic encephalopathy group was 12, and in non SE group was 14, and this difference was statistically significant. S100ß levels in admission were higher in septic encephalopathy group, but this difference was not significant.There was no difference between two groups in LOS in the ICU. The mortality rate was %10 in septic encephalopathy group and %5 in non septic encephalopathy group, and was statistically significant.There was no statistically difference between two groups in APACHE II, SOFA scores, mortality rate, LOS in ICU, and creatinine levels at admission.The GKS at admission was significantly lover in the septic encephalopathy group (12 vs 14 respectively)There was no correlation between the admission levels of S100ß and APACHE II, SOFA scores, GKS, creatinine levels, LOS in the ICU and mechanical ventilation.We concluded that, S100ß increase in severe sepsis, but did not corralate with the severity of neurological dysfunction or the patient?s neurological outcome.