Doğal menopoz olgularında düşük doz kombine östradiol ve noretindron asetat içeren hormon tedavisinin serum CRP düzeyi ve hayat kalitesi üzerine etkisi
The effect of low dose combined hormone therapy (estradiol and norethindrone acetate) on serum CRP levels and life quality in natural menopause women
- Tez No: 229709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Göçer S. Doğal menopoz olgularında düşük doz kombine östradiol venoretindron asetat içeren hormon tedavisinin serum CRP düzeyi ve hayat kalitesiüzerine etkisi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları veDoğum Uzmanlık Tezi, Trabzon, 2009. Doğal menopoz olgularında düşük doz kombineöstradiol ve noretindron asetat içeren hormon tedavisinin serum CRP düzeyi ve hayatkalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada bir yıllık sürezarfında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve DoğumAnabilim Dalı, Menopoz Polikliniğinde menopoz tanısı almış ve menopozal semptomlarnedeni ile hormon tedavisi planlanan 45 doğal menopoz olgusunda düşük doz hormontedavisi (1 mg Östradiol + 0.5 mg. Noretindron asetat) öncesi ve sonrasında (3. ay) serumCRP düzeyi ölçüldü ve vazomotor semptom ciddiyeti derecelendirilmesi Blatt- Kuppermanindeksine, Hayat kalitesi değerlendirilmesi Menopoza ? Özel Hayat Kalitesi Anketi(Menopause-Specific Quality of Life questionnaire (MENQOL) türkçe tercümesine görehazırlanan anket ile yapıldı. Araştırma grubunda ortalama menopoz yaşı 49.09 ± 3.18olarak bulunmuş olup olguların çoğu ilkokul mezunu (%82.2) olup, çoğunun mesleği evhanımı (%84.4) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Göçer S. The effect of low dose combined estradiol and norethindrone acetatehormone therapy on serum CRP levels and life quality in naturel menopause women.Karadeniz Technical Univercity Faculty of Medicine. Thesis in Obstetrics andGynaecology, Trabzon, 2009. The aim of this study is to assess the effect of low dosecombined estradiol and norethindrone acetate hormone therapy on serum CRP levels andlife quality in naturel menopause women. 45 naturel menopause women who admitted toKaradeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics andGynecology during 1 year period and diagnosed as menopause and planned to havehormone therapy for menopausal symptoms involved in this study. The serum CRP levelsand vasomotor symptoms scores graded according to Blatt-Kupperman Index and lifequality scores according to Menapause-Specific Quality of Life Questionnaire (MENQOL)in Turkish were recorded before and after (3 months later) low dose hormone treatment (1mg Estradiol and 0.5 mg Norethindrone acetate). In the study group, we found that meanage was 49.09 ± 3.18, most patients were graduated from primary school (82.2%), most ofthem were housewife (84.4%).