Hemodiyaliz ile tedavi edilen kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının biryıllık değişiminin ekokardiyografi ile değerlendirmesi
Echocardiographic assesment of one year change in left ventriculer diastolic and sistolic function in chronic renal failure patients on hemodialysis treatment
- Tez No: 229799
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AmaçKronik böbrek hastalığı önemli bir kardiyovasküler risk faktörüdür. Kronik böbrek hastalığında en önemli mortalite nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Bu grup hatalarda zaman içinde birçok nedene bağlı olarak, sol ventrikül diyastolik veya sistolik fonksiyonlarında bozulma olduğu bilinmesine rağmen, bir zaman diliminde bunu kantitatif ortaya koyan bir çalışma yoktur. Bu çalışmada, bir yıllık süreçte, sol ventrikül sistolik ve diyastolik parametrelerinde, varsa meydana gelen değişiklikleri ortaya koymayı amaçladıkMetodHaftada üç gün hemodiyaliz tedavisi alan, bilinen koroner arter hastalığı ve sol ventrikül disfonksiyonu olmayan 46 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalara başlangıçta ve bir yıl sonra, konvansiyonel ekokardiyografi, pulse Doppler, doku Doppler(PWDD), Renkli PWDD parametreleri bakıldı ve myokard performans indeksi(MPİ) hesaplandıBulgularKonvansiyonel ekokardiyografi ile bakılan parametrelerde(EF, LVEDD, LVESD, IVS) başlangıçla karşılaştırıldığında, kontrol değerleri arasında anlamlı fark yoktuPulse Doppler ile bakılan E ve A dalga velositelerinde azalma olmakla beraber, istatiksel anlama ulaşmadı.
Özet (Çeviri)
AimChronic renal disease is an important cardiovascular risc factor and Cardiovascular disease is main reason of mortality in chronic renal disease. Despite it is known that left ventricle systolic and diastolic functions impairs in the course of time because of many reasons in this group patients, there are no study to elicit this deterioration in certain time frame of disease process. Therefore we aims to detect whether an alteration in LV systolic and diastolic functions within one years in this study.MethodsForty-six patient who have no LV disfunction and no known coronary artery disease and taking hemodialysis treatment three day in a weeks were included to study. Conventional echocardiography, pulsed doppler, tissue doppler (PWDD), coloured PWDD echocardiographic examination was performed baseline and after one year and additionally myocardial performance index (MPI) was estimated.ResultsWhen the parameters evaluated by conventional echocardiography (LVEF, LVEDD, LVESD and IVS) were compared with baseline, there was no discrepancy between control values. Also E and A wave velocities estimated via pulced doppler echocardiography were decreased insignificantly.