Eksternal fiksatörlü hastaların uzun süreli bakım ve izlemlerinin komplikasyonlara etkisi
The effect of long-term care and follow up in patients with external fixators on complications
  1. Tez No: 229946
  2. Yazar: RAHŞAN ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, eksternal fiksatörlü hastaların uzun süreli bakım ve izlemlerinin komplikasyonlara etkisini belirlemek amacıyla planlanmış deneysel bir çalışmadır. Araştırma Aydın Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2008- Haziran 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini kırık nedeniyle eksternal fiksatör uygulanmış 30 kontrol, 30 deney grubu hasta oluşturmuştur.Verilerin toplanması için; ?Hasta Tanıtım Formu?, ?Ekstrenal Fiksatör Çivi Bölgesi Bakımı Uygulama Formu?, ?Komplikasyon İzlem Formu?, ?Eksternal Fiksatör Çivi Bölgesi Enfeksiyonu Değerlendirme Formu?, ?Eksternal Fiksatörlü Hastanın Evde Bakım Kitapçığı? kullanılmıştır.Araştırma kapsamına diabetus mellituslu hastalar, hastane ortamında komplikasyon gelişmiş olan hastalar, 18 yaş altı hastalar ve psikiyatrik ? zihinsel problemleri olan hastalar dahil edilmezken, deney ve kontrol grubunun homojenliğinin sağlanması için yaş, eğitim düzeyi, beden kitle indeksi, kronik hastalık durumu, antibiyotik tedavisi, sigara kullanma durumu, kas-iskelet sistemi hastalıkları, eksternal fiksatörün uygulandığı bölgenin yeri, uygulanan çivi çapı ve uygulanan çivi sayıları açısından eşleştirilmiştir.Verilen istatistiksel analizinde; Ki-kare testi, Fisher's Exact Test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır.Hastalara verilen taburculuk eğitimi ile komplikasyon gelişme durumlarına ilişkin verilerin dağılımına bakıldığında, taburculuk eğitimi verilen deney grubunda 8 hastada (%26.7) komplikasyon gelişmiş, 22 hastada (%73.3) komplikasyon gelişmemiş olduğu, taburculuk eğitimi verilmeyen kontrol grubunda 19 hastada (%63.3) komplikasyon gelişmiş, 11 hastada (%36.7) komplikasyon gelişmemiş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study which was planned to determine the effect of the long-term care and observations of the patients with external fixators on complications. The research was carried out in Orthopedy and Traumatology Clinic of Aydın State Hospital between January 2008 and June 2008. Thirty Control and thirty Experimental groups of patients who have been applied external fixators because of fracture constitute the sample of the research.In order to collect data; ?Patient Identification Form?, External Fixator Pin Site Care Application Form?, ?Complication Observation Form?, ?External Fixator Pin Site Infection Assessment Form?, ?Home Care Manual of Patient with External Fixators? were used.While patients with diabetes mellitus, patients who had complications in hospital, patients under 18 years of age, and patients who had psychiatric-mental problems were not included in the scope of the research; patients were matched in terms of age, educational level, body mass index, chronic diseases, antibiotic treatment, smoking, musculoskeletal diseases, the site where the external fixator was applied, diameter of the pin and number of the pins in order to ensure the homogeneity of experimental and control groups.Chi-Square Test, Fisher?s Exact Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test were used in the statistical analysis of the data.As we referred to discharge training which was given to the patients and referred to distribution of the data about complications, it was determined that 8 (26.7%) of the patients in experimental group who was given discharge training had complications, 22 (73.3%) of them had no complication; 19 (63.3%) of the patients in control group who wasn?t given discharge training had complications, 11 (36.7%) of them had no complication.