Ligasure, Ultracision ve bağlama yöntemiyle sıçanlarda omentum rezeksiyonu sonrası oluşan intraperitoneal adezyonların karşılaştırılması
Comparison of Ligasure, Ultracision, and ligation methods in intra-abdominal adhesions that occur after omentectomy in rats
  1. Tez No: 230005
  2. Yazar: GÜLTEKİN OZAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
GirişLaparoskopik cerrahinin ilerlemesi sonucunda, yeni hemostaz aletlerinin geliştirilmesi mecburiyeti doğmuştur. Ligasure ve Harmonic Scalpel günümüzde açık ve laparoskopik ameliyatlarda, yaygın olarak kullanılmaktadır. Abdominopelvik cerrahi sonrasında gelişen adezyonlar, klinik açıdan büyük önem taşımakta olup barsak tıkanıklığına, kronik karın ağrılarına ve infertiliteye neden olabilmektedirAmaçLigasure, Harmonic Scalpel ve bağlama yöntemiyle omentektomi sonrası intraabdominal adezyon oluşumunun gösterilmesi amacıyla yapılmıştır.Gereç ve yöntemBu çalışmada 40 adet Wistar?Albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar, randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup A'da klasik bağlama yardımıyla, grup B'de Ligasure yardımıyla, grup C'de Harmonic Scalpel yardımıyla parsiyel omentektomi yapıldı. Kontrol grubu Grup D'de ise sadece laparotomi yapıldı. Rezeke edilen ilk parça aynı gün incelenerek lateral termal hasar ölçümü yapıldı. Geri kalan doku ise, 15 gün sonra rezeke edilip incelemek üzere bırakılıp, karın kapatıldı. Relaparotomi yapılarak makroskopik olarak adezyon oluşumu gözlendi. Geri kalan omentum dokusu, histopatolojik değişimi tespit etmek üzere rezeke edildi.
Özet (Çeviri)
IntroductionAdvanced laparoscopic procedures have necessitated the development of technology for hemostasis. Ligasure and Harmonic Scalpel are routinely used in open and advanced laparoscopic surgery for hemostasis. Adhesions due to abdominopelvic surgery can result in serious clinical complications such as small bowel obstruction, chronic abdominal pain and infertility in women. This study was designed to evaluate the intra-abdominal adhesion formation after omentectomy in rats using Ligasure, Harmonic Scalpel, and ligation techniques.PurposeThe aim of this study is comparison of adhesion formation after omentectomy in rats using Harmonic Scalpel, Ligasure and ligation methods.Material and MethodsForty Wistar Albino rats were used and 4 random groups were formed. The rats underwent midline laparotomy and partial omentectomy was performed using 3.0 silk in group A, Ligasure in group B, and Harmonic Scalpel in group C. As control group only laparotomy was performed in group D. Lateral thermal damage was examined at the same day and other piece was left in the animal to be examined at the 15th day. Relaparotomy was performed. Adhesions were examined macroscopically. After scoring, tissue samples were collected and histologic scoring was performed.