Transvajinal ultrasonografide endometrial polip şüphesi olan olgularda ofis histeroskopik yaklaşım ile klasik histeroskopik yaklaşımın karşılaştırılması
Comparison of office hysteroscopy with classical hysteroscopy in patients with a suspicion of endometrial polyp on transvaginal ultrasound
- Tez No: 230026
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Transvajinal ultrasonografide endometrial polip şüphesi olan olgularda ofis histeroskopik yaklaşım ile klasik histeroskopik yaklaşımın karşılaştırılması. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kocaeli 2008. Herhangi bir nedenle adetlerinde düzensizlik yakınması ile polikliniğimize başvuran, muayenesi sonrasında rutin yapılan transvaginal ultrasonografi esnasında endometrial polip düşünülen hastaların, operatif histeroskopi yardımıyla ulaşılan tanı ve tedavi sonuçlarını ofis histeroskopik yaklaşıma göre karşılaştırmayı amaçladık. 01/01/2006 ile 30/05/2008 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran toplam 123 olgu üzerinde yapıldı. Bu olguların 57 tanesine klasik, 66 tanesine ofis histeroskopisi ile değerlendirildi. Transvajinal ultrasonografi bulguları, klasik ve ofis histeroskopi bulguları ve patoloji sonuçları karşılaştırıldı. Sensitivite, spesifite, PPD, NPD yanlış pozitiflik, yanlış negatiflik hesaplandı. TV-USG'de şüphelenilen endometrial patolojiler altın standart test olarak kabul edilen ofis histeroskopi ile değerlendirildiğinde TV-USG'nin sensitivitesi % 75, spesifitesi % 50, PPD % 93.75, NPD % 16.66, yanlış pozitifliği 0.5, yanlış negatifliği 0.25 olarak hesaplandı. Klasik histeroskopi ile uterusta patolojik tanı konurken transvajinal USG'nin sensitivitesi % 26, spesifitesi % 20, PPD % 77.77, NPD % 2.56, yanlış pozitifliği 0.8, yanlış negatifliği 0.73'tür. Çalışmamızda kesin patoloji raporlarına göre endometrial polip görülme sıklığı % 65.9 (n=81), submukoz myom görülme sıklığı % 7.3 (n=9) olmak üzere tüm hasta gruplarında endometrial polip ve submukoz myom endometrial kavitede en sık görülen patoloji olarak tespit edildi. Teknolojideki ilerlemelere paralel olarak gelişen ofis histeroskopisi, ultrason gibi hızlı sonuç veren, düşük invaziv, genel anestezi gerektirmeyen, doğrudan görüntülemeyi sağlayan, ayaktan yapılabilen, hasta ve hekim açısından yüksek derecede tatminkar bir yöntemdir ve endometrial polip, submukoz myom gibi intrauterin patolojilere yaklaşımda altın standart olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
Comparison of office hysteroscopy with classical hysteroscopy in patients with a suspicion of endometrial polyp on transvaginal ultrasound. Kocaeli University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology 2008. We aimed that the results of the diagnosis and therapy, which are attained by operative hysteroscopy method, of the patients who applied to our polyclinic because of the complaint of menstruation irregularity on any reason and who are supposed to have endometrial polyp during the transvaginal ultrasonography which is done routinely after the examination, should be compared with the office hysteroscopy method. It was done on total 123 cases that are applied to Kocaeli University Gynecology and Obsteteric Department between 1st of January, 2006 and 30th of May, 2008. 57 of those cases were evaluated with classical, 66 of them were evaluated with office hysteroscopy method. The findings of the transvaginal ultrasonography are compared with the findings of the classical and office hysteroscopy and pathology. Sensitivity, specifity, PPD, NPD false positivity, false negativity were calculated. When transvaginal ultrasonography suspected endometrial patologies were evaluated via office hysteroscopy as a gold standart test. The transvaginal ultrasonography had a 75% sensitivity, 50% specifity, 93.75% positive predictive value, 16.66% negative predictive value, 0.5 false positive value and 0.25 false negative value. When an uterine pathological diagnosis was made via classical hysteroscopy, sensitivity, specifity, positive predictive value, negative predictive value, false positive and false negative values were calculated as 26%, 20%, 77.77%, 2.56%, 0.8 and 0.73 respectively. According to the exact pathology reports, the prevalence of polyp is 65.9% (n=18), the prevalence of submucosal myoma is 7.3% (n=9). That?s why endometrial polyp and submucosa myoma are ascertained as the most prevalent in endometrial cavity in all patient groups. The office hysteroscopy, which has developed in parallel with the developments in technology, is highly satisfactory both for the physician and the patient as it gives quick results like ultrasonography, is low invasive, does not necessitate general anesthesia, provides direct display and can be done as outpatient practice. It is candidate to be the golden standard for the approaches to such intrauterine pathologies as endometrial polyp and submucosa myoma.