Gama Kamera ve Uptake Probu ile iki farklı radyonüklid kullanarak hesaplanan tiroit uptake değerlerinin karşılaştırlması
The gamma camera and the uptake probe with two different radio nuclides used the results of uptake values were compared.
  1. Tez No: 230027
  2. Yazar: YUSUF ZİYA TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, iki ayrı ölçüm sistemi (GK ve UP) ve iki farklı radyonüklid (131I ? 99m Tc perteknetat) ile tiroit uptake çalışmaları yapılarak elde edilen sonuçların karşılaştırılması ve sonuçlar arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: 34 erkek ve 65 kadın olmak üzere toplam 99 hipertiroidi hastası çalışmaya katılmıştır. GK'da TcU testi ile tiroit sintigrafisi, 2 gün sonrada GK ve UP'da İU test çalışmaları yapıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 50 ± 16.4' dür. Çalışma grubundaki hastaların 50'sinin (% 50.5 ) tanısı GH, 28'i ( % 28.3 ) TA ve 21' inin (%21.2) tanısı TMG idi. TcU değerleri ortalaması 7.15 ± 7.79, GK-İU 4. saat için 20.23 ± 11.89, UP-İU 4. saat için ise 32.52 ± 18.85'dir. GK-İU 4. saat ve UP-İU 4. saat değerleri arasında lineer ilişki ve aralarında pozitif çok güçlü korelasyon saptanmıştır (r = 0.94, p=0.001). GK-İU 4. saat (x) UP-İU 4. saat (y) değerlerine y = 1.49x + 2.39 formülü kullanılarak dönüştürülebilir. GK-İU 24. saat değerleri ortalaması 25.35 ± 8.89, UP-İU 24. saat değerleri ise 45.93 ± 15.40'dır. GK?İU 24. saat ve UP-İU 24. saat değerleri arasında lineer ilişki ve anlamlı pozitif çok güçlü korelasyon bulunmaktadır (r = 0.91, p = 0.001). GK-İU 24. saat (x) ve UP-İU 24. saat (y) değerleri y = 1.57x + 6.03 formülü kullanılarak birbirlerine dönüştürülebilir. GH' de TcU, UP-İU 4. saat, GK-İU 4. saat, UP-İU 24. saat ve GK-İU 24. saat değerleri TA ve TMG'ye göre yüksektir Fakat TA ve TMG'de değerler arasında anlamlı fark yoktur. TcU değerleri ve GK-İU 24. saat değerleri arasında arasında logaritmik ilişki ve pozitif güçlü korelasyon bulunmaktadır (r = 0.64, p = 0.001). TcU (x) GK-İU 24. saat (y) değeri y = 7.49Ln(x) + 13.78 formülü ile birbirlerine dönüştürülebilir. UP-İU 24. saat ve TcU değerleri arasında logaritmik ilişki ve pozitif güçlü korelasyon bulunmaktadır (r = 0.61, p=0.00.). TcU (x) UP-İU 24. saat (y) değerleri y = 12.85Ln(x) + 26.07 formülü kullanılarak dönüştürülebilir.Sonuç: Tiroit fonksiyonunu gösteren İU testi hem GK hem UP ile yapılabilir. UP olmayan Nükleer Tıp merkezlerinde GK ile ölçülen değerler rahatlıkla kullanılabilir. TcU, UP olmayan Nükleer Tıp merkezlerinde İU dönüştürülebilir ve bu değer hipertiroidi hastalarının 131 I doz hesaplamalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is aimed to investigate the thyroid uptake of patients with hyperthyroidism using two different methods; the gamma camera (GC) and the uptake probe (UP). Two different radio nuclides (I131 and Tc99m) were used. The results of the two different methods and radio nuclides were compared.Material and Method: Ninety-nine patients with hyperthyroidism were investigated. Thirty-four patients were female, and sixty-five were male. First, Tc99m uptake (TcU) and thyroid scintigraphy were performed using the GC. I131 uptake (IU) values were determined using both GC, and UP, two days after the initial GC study.Results: Mean age for the patients was 50 ± 16.4 SD. Fifty percent of all patients had Grave?s disease (GD), 28 (28.3%) had toxic adenoma (TA), and 21 (21.2%) had toxic multi-nodular goiter (TMG). Mean TcU was found to be 7.15 ± 7.79 SD. The IU values at 4 hours were 32.52 ± 18.85 and 20.23 ± 11.89 respectively for UP, and GC. These two methods correlated linearly and very strongly (r= 0.94, p= 0.001). The following formula is used for transformation: y= 1.49x + 2.39; where x represents the 4 hour IU value using GC and y represents 4 hour IU value using UP. At 24 hours, IU values using GC and UP were 25.32 ± 8.89 and 45.93 ± 15.4 respectively, and the difference was statistically significant (p= 0.001). These two methods correlated linearly and very strongly, as well (r= 0.91, p= 0.001). The following formula is used for transformation: y=1.57x + 6.03; where x represents the 24 hour IU value using GC, and y represents 24 hour IU value using UP. The TcU, UP-IU at 4 hours, GC-IU at 4 hours, UP-IU at 24 hours, and GC-IU at 24 hours was higher in GD patients when compared to TA and TMG patients. The aforementioned values had no difference between TA and TMG patients. TcU and GC-IU demonstrated a strong logarithmical correlation (r= 0.64, p= 0.001). The formula used for this transformation was: y= 7.49Ln(x) + 13.78 where x represents TcU, and y represents GC-IU at 24 hours. TcU and UP-IU values demonstrated a strong logarithmical correlation (r= 0.61, p= 0.001). The formula used for this transformation was: y= 12.85Ln (x) + 26.07; where x represents TcU, and y represents UP-IU at 24 hours.Conclusion: Iodine uptake is an investigation to demonstrate the functional status of the thyroid gland, and can be performed using either GC, or UP. A gamma camera can be safely and easily utilized at nuclear medicine centers that do not have access to an uptake probe. TcU values can be easily be transformed to IU values, using the above mentioned formulas and these transformed values then used to calculate I131 treatment dose for patients with hyperthyroidism.