Ankara'da evsiz ölümleri
Deaths among homeless in ankara
- Tez No: 230157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Evsizlik, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemiz için de ulusal bir sorundur. Evsizliğin nedenleri toplumlara göre değişiklikler göstermektedir. Evsiz insanlar arasında saptanan ölüm oranlarının genel nüfusa oranla daha fazla olması, önlenebilir ölüm nedenlerinin tespiti ve gerekli tedbirlerin alınması konularında, devletin ve dolayısıyla sosyal yardım kurumlarının bilgilendirilmesini daha önemli hale getirmektedir.Bu çalışmada, 1997-2006 yılları arasında, Ankara'da ölen 127 evsiz insana ait ölü muayenesi ve otopsi tutanaklarına Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı arşivlerinden ulaşılmış; olgular cinsiyet, yaş, ölü olarak bulunduğu ilçe, ölü bulunduğu yer, ölüm zamanı, ölü muayenesinin yapıldığı yer, çürüme durumu, vücut hijyeni, otopsi yapılıp yapılmadığı, ölüm nedeni, psikiyatrik bir hastalığının olup olmaması, toksikolojik analiz bulguları açısından geriye dönük olarak değerlendirilerek, bu konuya dikkat çekmek, ülkemizdeki evsiz insanlara ait istatistiklere katkıda bulunmak ve alınması gereken önlemler için veri sağlamak amaçlanmıştır.Çalışmamızda; ölen evsizlerin % 91.33'ü erkek olup en çok 31-60 yaş (% 70.07) grubunda ölümler gözlenmiştir. Ankara'da evsiz insanların en sık ölü bulunduğu ilçeler Altındağ ve Çankaya'dır. Ölü bulundukları yerler ise metruk bina, inşaat ve baraka benzeri gibi kapalı bulunan yerlerdir. Ölümler en çok sonbahar ve kış mevsimlerinde (% 62.99) görülmüştür. Ölen evsiz insanların % 67.71'inin genel vücut hijyeni bozuk bulunmuş, % 42.51'ine otopsi yapılmıştır. Olgularımızda; doğal olmayan nedenlere bağlı ölümler (% 55.11) daha fazla tespit edilmiştir. Doğal olmayan nedenlerden ölümlerde, ölüm nedeni olarak en çok trafik kazaları (% 14.17) ve alkol intoksikasyonu (% 7.87) saptanmış, doğal nedenli ölümlerde ise sırasıyla akut myokard enfarktüsü (% 18.89) ve beslenme bozukluğuna bağlı multiorgan yetmezliği (% 5.51) en sık nedenler olarak tespit edilmiştir.?Evsiz? insan ölümlerinde; ölümün meydana geldiği yerin, öncelikle olay yeri inceleme ekipleri ve Adli Tıp Uzmanı tarafından değerlendirilmesi, tanık ifadelerinin ayrıntılı bir şekilde alınması ve ölünün dış muayenesini takiben mutlaka otopsi yapılarak gerçek ölüm nedenlerinin belirlenmesinin, bu insanların yaşam sürelerini artıracak gerekli tedbirlerin alınmasında temel bir veri kaynağı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Homelessness is a national problem for Türkiye as the other countries. Reasons of the homelessness differs for every nation. The death rates among homeless people is higher than the general population becomes more important to determine causes of preventable death and to inform the state and social institutions accordingly to take preventive cautions against preventable death causes.In this work, we reviewed 127 cases and autopsy report which belong to homeless who died in Ankara and recorded by Forensic Medicine Institution of Ankara. Data were evaluated retrospectively by gender, age, county in which the body was found, date of death, where death examination was held, decomposition status, body hygiene, whether autopsy is done, cause of death, whether there is a psychological history, finding of toxicological analyze. Objectives of this work to build public attention to this problem, contribute to the statistical data about homeless people of our country and to obtain data in order to take preventive cautions.We found that of total homeless death 91,33 % were men between age of 30-61 (70,07 %). Homeless bodies were most frequently found in Altındağ and Çankaya counties. The places they were found are mostly deserted building, construction site and shack like closed places. Death events most occurred in fall and winter seasons (62,99 %). General hygiene of the found bodies of the homeless people (67.1 %) were distorted and autopsy was held for 42,51 % of total. In our findings we noticed that death because of unnatural causes were higher (55,11 %). Among these unnatural death causes are traffic accidents (14,17 %) and alcoholic intoxication (7,87 %). Most frequent natural causes of death among homeless are acute myocardial infarctions (18,89 %) and multiorgan failure based on malnutrition (5,51 %).We believe that the collected data by the forensic evaluation of where the death takes place by crime scene investigators and forensic team and detailed deposition of witnesses and determine the cause of death by autopsy subsequent to the external forensic examination of the body in ?Homeless? death events might be crucial data in taking preventive cautions in order to enhance these homeless? life expectancy.