Çifteler-Sakaryabaşı kurbağa populasyonunun biyolojik özellikleri ve yavru yetiştirme olanakları
Biological features of Çifteler-Sakaryabaşı frog population and the possibilities of rearing yong frog
- Tez No: 23017
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇİFTELER-SAKARYABAŞI KURBAĞA POPULASYONUNUN BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE YAVRU YETİŞTİRME OLANAKLARI Hijran YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Urun 1er ı Anabı 1 im Da 1 1 Danışman : Prof. Dr. Doğan ATAY 1992, Sayfa : 81 Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY : Prof. Dr. Gülten KOKSAL : Prof. Dr. Muammer ERDEM Bu araştırmada. Çif teler-Sakaryabaşı kurbağa po- pulasyonunun üreme, morfolojik ve morfornetrik özellikle leri ile kurbağanın ülkemiz açısından belirli bir ihraç değerine sahip olması nedeniyle yavru yetiştirme olanak ları üzerine incelemeler yapılmıştır. Çalışma. Mart. 1990-Ağustos. 1991 tarihleri ara sında yürütülmüş, ayda bir defa ve populasyonu temsil edecek şekilde örnek alınmıştır. Biyolojik özellikleı~in incelenmesinde toplam 455, yavru yetiştirme olanaklarının incelenmesinde ise damızlık olarak değerlendirilen toplam 92 adet kurbağa ile çalışılmıştır. Sakaryabaşı kurbağa populasyonunda tür, Rana ridibunda Pallas, 1771 olarak tespit edilmiştir. Sakaryabaşı Rana ridibunda populasyonunda renk ve desen geniş bir varyasyon göstermiştir. Ölçüm yapılan vücut karakterlerinin cinsiyete göre önemli bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ortalama vücut ağırlığı, vücut uzunluğu ve tibia uzunluğu dişilerde sırasıyla 41.49±1.80 g, 68.72±0.72 mm ve 31.73±0.37 mm, erkeklerde ise 31.45+1.48 g, 64.57±0.78 mm ve 29.66±0.38 mm olarak bulunmuştur. Tüketilen kısım oranının dişilerde %36.89, erkeklerde %39.40 olduğu saptanmıştır. Testis ağırlığının ortalama Û. 0754+0. 0094 g ol duğu ve GSI değerlerinin 0.10-0.37 arasında değiştiği saptanmıştır. Ortalama ovaryurn ağırlığı 3.23+0.52 g ola-IV rak bulunmuştur. GSI değerleri dişilerde 1.42-9.90 ara sında değişim göstermiştir. Dişilerde aylık ortalama o- varyum ağırlığı ve GSI değerlerinin mevsimsel değişimi önemli bulunmuştur. Ovaryuma ait ortalama yumurta sayısı 3693±236 adet/kurbağa. yumurta çapı ise 1.32±0.04 mm olarak saptanmıştır. Ancak yumurta çapının aylara göre değişimi önemlidir. Araştırma bölgesinde yumurtlamanın erken ilkbaharda başladığı ve Nisan ayı boyunca yoğun olarak devam ettiği, yumurtaların geniş, durgun, sığ su kütlelerinin bitkili kısımlarına bırakıldığı tespit edilmiştir. Ekstensif koşullarda yumurta elde edilmiş» yu murtaların açılma oranı %94. 04 olarak bulunmuştur. Yumur tadan çıkışı takiben 89 günlük sürede hayatta kalma oranı %55.18, hayatta kalanların metamorfoz 'tamamlama oranı ise %64.42 olarak belirlenmiştir. Metamorfoz geçiren birey lerde ortalama vücut uzunluğu 20±0.91 mm» vücut ağırlığı 0.7871±0.0814 g olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Kurbağa (Rana ridibunda Pal las, 1771 ) » morfolojik -özellikler» morf ometri, tüketilen kısım oranı, gonadosomatik indeks (GSI), yumurta çapı, yumurta sayısı, larva büyütme ve metamorfoz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis BIOLOGICAL FEATURES OF ÇİFTELER-SAKARYABAŞI FROG POPULATION AND THE POSSIBILITIES OF REARING YOUNG FROG Hijran YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. Doğan ATAY 1992, Pages : 81 Jury : Prof. Dr. Dogan ATAY : Prof. Dr. Gül ten KOKSAL : Prof. Dr. Muammer ERDEM Biological features including reproduction, morphometric and morphological aspects of Çif teler- Sakar- yabaşı frog population were determined and because the frog is of considerable exportation importance for Turkey, investigations were made on young frog rearing. This study was conducted between March. 1990 and August 1991, and samples representing the population were taken monthly. 455 frogs were used for the investigation of biological properties, and 92 frogs kept as broodstock were used for the evaluation of young rearing possibili ties. The species in the frog population in Sakar- yabaşı was identified as Rana ridibunda Pallas, 1771. The Rana ridibunda population in Sakaryabaşı showed a large variation in terms of colour and pattern. It was found that body characteristics that were assessed differed between sexes significantly. The mean body weight, body lenght and tibia lenght were found 41.49± 1.80 g. 68.72±0.72 mm and 31.73±0.37 mm in females, and 31.45±1.48 g. 64.57±0.78 mm and 29.66±0.38 mm in males, respectively. The portion of consumable part was deter mined as 36.89% in females and 39.40% in males. The mean testicle weight was 0.0754±0.0094 g, and GSI values ranged from 0.10 to 0.37. The mean ovarian weight was determined to be 3.23±0.52 g and GSI valuesshowed to vary between 1.42 and 9.90. That monthly average ovarian weight and GSI values showed seasonal changes was considered significant. The mean ovarian egg count and egg diameter were found 3693±236 eggs per frog and 1.32±0.04 mm. respectively, but the monthly changes in the egg diameter were found significant. In the region surveyed, the spawning began in early spring and continued during April intensively. The spawning was observed to take place in the vegetated parts of the wide, stagnant and shallow waters. Eggs were obtained in extensive conditions and the hatchibility of the eggs was determined to be 94.04% in proportion. In the first 89 days following the hatching, the survival rate was found 55.18% and 64.42% of the larva was determined to complete metamorphosis. Body length and body weight in the ones that had undergone metamorphosis were 20±0.91 mm and 0.7871±0. 0814 g, respectively. KEY WORDS : Frog (Rana ridibunda Pallas 1771). morpho logical characteristics. morphometry, consumable part portion, gonadosomatic index (GSI), egg diameter, egg count, larva breeding and metamorphosis.