Otoskopik muayene yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of otoscopic examination methods
- Tez No: 230368
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Otoskopik muayene, kulak burun boğaz hekimlerinin fizik muayene esnasında yaptığı temel muayenelerden birisidir. Çalışmamızda modern kulak burun boğaz muayenesinde kullanılan dört otoskopik muayene yöntemini, dış kulak yolu ve kulak zarının durumunu, buralardaki normal ve anormal yapıları tanımlayabilmesi açısından karşılaştırma amaçlanmıştır.Çalışmamızda 99 hasta ve bunların 151 kulağı bulunmaktaydı. Çalışmaya alınan hastalar iki buçuk ile dört buçuk yıl arasında kulak burun boğaz eğitimi almış sekiz araştırma görevlisi doktorlar tarafından muayene edildi. Hastaların kulakları sırasıyla dört farklı yöntemle muayene edildikten sonra, her muayene yöntemi için `Otoskopik muayene değerlendirme formu' dolduruldu. Bu formda otoskopik muayene sırasında değerlendirilmesi gereken 16 ana parametre ve 77 alt parametre bulunmaktaydı. Altın standart parametrelerle kıyaslanarak, otoskopik muayene yöntemlerinin otoskopide tanı parametrelerini saptamadaki sensitivite, spesifite, negatif tahmin ettirici değer, pozitif tahmin ettirici değer ve toplam doğruluk değerlerini hesapladık.Çalışmamızda otoskopik muayene değerlendirme formunda bulunan 16 ana ve 77 alt parametrenin dört farklı yöntem ile değerlendirmesinde altın standart ile karşılaştırıldığında alın aynası yöntemi 16 ana parametrenin %43.8'ini, el otoskopu yöntemi %25'ini, otomikroskop yöntemi %12.5'ini saptamada yetersiz bulunurken, video-endoskop ile otoskopik muayene 16 ana parametrenin hepsini tam olarak saptayabildi. 77 alt parametrenin saptanmasında alın aynası yöntemi %25.9'unda, el otoskopu yöntemi %16.9'unda, otomikroskop yöntemi %11.6'sında yetersiz bulunurken, video-endoskopi yönteminde ise sadece %1.3'ünde yetersiz olarak bulundu.Sonuç olarak, dört muayene yönteminden biri olan video-endoskop ile otoskopik muayenenin dış kulak yolu ve kulak zarının durumu, buralardaki normal ve anormal yapıları tanımlayabilmesi yönünden diğer yöntemlere göre daha üstündü. Video-endoskopi yönteminden sonra altın standarda en yakın yöntem otomikroskopidir. Otomikroskopi metodu alın aynası ve el otoskopu yönteminden daha iyidir. El otoskopu metodu, alın aynası yönteminden daha duyarlıdır.
Özet (Çeviri)
Otoscopic examination is one of the main examinations which is used by the otolaryngologists while physical examination. We aimed in our study to compare four otoscopic examination methods that is used in modern ear nose throat examination in identifying normal and abnormal structures, and the conditions in outer ear canal and eardrum.Our study involved 99 patients and their 151 ears. The patients who were in our study were examined by eight researcher doctor who have been educated in the otolaryngology department between two and a half years and four and a half years. After the ears of patients were examined by four different examination methods, respectively, the evaluation forms of otoscopic examination were filled for each method. This form included 16 main paramaters and 77 sub-parameters which have to be evaluated during otoscopic examination. According to the gold standard parameters, we calculated sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy of the otoscopic examination methods in determining otoscopic diagnostic parameters.In our study, while head mirror method was insufficient in 43.8%, handle otoscopy was in 25% and otomicroscopy was in 12.5% of 16 main parameters, otoscopic examination with video-endoscopy was determined all of 16 main parameters according to the gold standard parameters, evaluating with four different methods, 16 main and 77 sub-parameters which were in otoscopic examination form. In determining 77 sub-parameters, while head mirror method was insufficient in 25.9%, handle otoscopy was in 16.9% and otomicroscopy was in 11.6% of 77 sub-parameters, video-endoscopy method was only insufficient in 1.3% of them.As a result, otoscopic examination with video-otoscopy which is one of the four examination methods is superior than the other methods in identifying normal and abnormal structures, and the conditions in outer ear canal and eardrum. Otomicroscopy method is better than handle otoscopy and head mirror methods. Handle otoscopy method is more sensitive than head mirror method.