Aksiller brakial pleksus bloğunda levobupivakain ile levobupivakain + deksmedetomidinin karşılaştırılması
Comparison of levobupivacaine and dexmedetomidine + levobupivacaine in axillary brachial plexus blockage
  1. Tez No: 230392
  2. Yazar: FÜSUN YEĞENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ESMAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Aksiller brakial pleksus bloğu uygulanan hastalarda levobupivakain'eeklenen deksmedetomidinin duyusal ve motor blok baslama ve blok süresineetkisini arastırmayı amaçladık.Materyal ve metod: Çalısmaya önkol ve elde cerrahi planlanan, ASA(Amerikan Society of Anesthesiologist) I-III grubu, 18-60 yas arası 60 hasta alındı.Sinir stimülatörü yardımı ile aksilladaki dört ana sinir (N.muskulokutaneus,N.radialis, N.Medianus, N.ulnaris) tek tek bulunup, bloke edildi. Hastalarrastgele iki gruba ayrıldı. Grup L (n= 30) için % 0.5'lik levobupivakainden 40 ml(200 mg) + 1 ml normal salin, Grup LD (n=30) için % 0.5'lik levobupivakainden 40 ml(200 mg) + 1?g/kg deksmedetomidin (~1 ml) uygulandı. Motor ve duyusal blokbaslama, olusma ve blok süreleri, postoperatif ilk analjezi gereksinimikaydedildi.Bulgular: Demografik özellikler, operasyon süreleri, turnike süresi bakımındangruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to study the effects of dexmedetomidine added levobupivacaineto sensory and motor block begining and efficacy time in patients performed axillarybrachial plexus block.Material and Method: Total 60 patients, ASA (American Society ofAnesthesiologists) I-III group, aged between18-60 years scheduled for forearm andhand surgery were taken to the study. Four main nerves in axilla ( N.musculocutaneus,N.radialis, N.medianus, N.ulnaris) were found with nerve stimulator and blocked.Patients were assigned randomly to one of the two groups. In group L (n=30) 40 ml(200mg) of %0.5 levobupivacaine + 1 ml saline and in group LD (n=30) 40 ml(200mg) of %0.5 levobupivacaine + 1 ?g/kg dexmedetomidine (~1 ml) were given.Motor and sensory block starting times, block durations and postoperative firstanalgesia requirement times were recorded.Results: Demographic characteristics, surgery durations, stile durations ingroups were not statistically significant.