Gözlüklerin reçete ile uyumluluğunun araştırılması
Appropriateness of spectacles with their prescriptions
- Tez No: 230427
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Gözlüklerin reçeteyle uyumluluğunu arastırmak.Gereç ve yöntem: Çalısma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher NesibeHastanesi Göz Hastalıkları Anabilim dalında 2007 Ekim- 2009 Mart ayları arasındaileriye dönük olarak yürütüldü. Biniki hastanın 1002 adet gözlüğü çalısmaya alındı.Hastaların gözlükleri Topcon CL-200 dijital lensmetre ile önce sağ sonra sol camolmak üzere ölçüldü. Hastaların interpupiller uzaklıkları (?PU) ölçülerek kaydedildi.Reçete ile gözlük arasındaki sferik, silindirik ve aks farkları sağ ve sol camlar içinayrı ayrı hesaplandı. Pupile göre desantralize odağı olan camların vertikal vehorizontal planda desantralizasyon miktarına göre olusan prizmatik etki (PE) vetaban yönü camlar için ayrı ayrı hesaplandı. ?statistiksel çalısma sırasında SPSS 16.0programı kullanıldı. Wilcoxon Signed Ranks Test, One Sample T test ve Ki-karetestleri istatistiksel analizde kullanıldı.Bulgular: Toplam 1002 hastanın 1002 gözlüğü çalısmaya alındı. Hastaların 505'i(%50,4) kadın, 497'si (%49,6) erkekti. Yas ortalaması 37,0 (3-81yas) idi. Hastaların?PU ölçümleri ortalama 59,9±4,09 mm, gözlüklerin odak uzaklığı (GOU) ortalama65,6±4,07 mm idi. Ortalama fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,001), sol aks farkı istatistiksel olarak anlamlıidi (p0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare appropriateness of spectacles with their prescriptionsMaterials and Methods: The study was conducted prospectively and randomlybetween September 2007 and March 2009 at Ophthalmology Department of MedicalFaculty Of Erciyes University; 1002 spactacles were included the study. Spectacleswere measured using Topcon CL-200 digital lensmeter; measurements were madefirst on the right glass and than on the left. Interpupiller distance of patients weremeasured and recorded. Spherical, cylinder and axis values were measured for rightand left glasses respectively and compared prescription values. Prismatic effect andits base direction of spectacles which have decentralized focus were measured andthese measurements were made according to vertical and decentralization distance ofglasses respectively. Wilcoxon Signed Ranks test, One Sample T test and Chisquaretest were used for statistical analysis, statistical study was made using SPSS16.0 software.Results: In this study, 1002 spectacles of 1002 patients[ 505 (%50,4) female, 497(49,6) male and mean age: 37,0 years (3-81)] were included. Mean interpupillarydistance was 59,9±4,09 mm and mean focus distance of spectacles 65,6±4,07 mm.Difference between interpupiller distance with focus distance was statisticallysignificant. Difference of right spherical, cylinder and axis values betweenprescriptions and spectacles was statistically insignificant (p>0,001), but differenceof left axis value was statistically significant (p0,001). Direction of decentralization according to pupil was frequently inferotemporaland 76,8% on the right, 80,3% on the left. Decentralization of glasessaccording to the focus point was found as statistically significiant. Amount ofdecentralization was 4,37±2,39 mm on the right and 4,63±2,36 mm on the left.Prismatic effect because of decentralization on the right was statistically significiantat directions of infero-temporal, infero-nasal, supero-temporal, inferior and temporaland prismatic effect because of decentralization of left glass was statisticallysignificiant at the directions of infero-temporal and temporal.