Proteinik ilaç etkin maddelerinin gastrointestinal kanalda stabilitelerinin arttırılması için enterik enkapsülasyon metodunun uygulanması
Application of enteric encapsulation method to investigate stability of proteinous drug active substances in gastrointestinal tract
  1. Tez No: 230472
  2. Yazar: CANKAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE ÖZLEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rekombinant DNA teknolojisi ve genetik mühendisliğindeki gelişmeler, önemliterapötik etkiye sahip protein ve peptid yapısında ilaç etkin maddeleriningeliştirilmesini sağladı. Biyoteknolojik ilaç etkin maddelerinin çoğunun, hızla faz I ve IIklinik çalışmaları yapılmaktadır. Günümüzde, bu tip ilaçların klinik kullanımınınyaygınlaşmasının önündeki en büyük engeller; in vitro koşullarda, depolama ve üretimesnasında ve in vivo şartlarda (ör.: enzimatik hidroliz) ortaya çıkan stabilite sorunları vebunlara bağlı olarak ilaç etkin maddesinin terapötik etkisini yitirebilme durumudur. Bustabilite sorunları, etkin maddenin enkapsülasyonu ile ortadan kaldırılabilir.Formülasyon açısından bakılacak olursa, enkapsülasyon, proteinik ilaç etkinmaddelerinin fizyolojik ortamdan korunmasını ve etki bölgesine hedeflendirerek buradaoptimal terapötik etkinliğin sağlanmasını mümkün kılar. Bazı proteinler, gastrikortamdan olumsuz etkilenir. Bu stabilite sorununu önlemek için, bu çalışmada, modelprotein olarak seçilen bovin serum albuminin selüloz asetat ftalat kullanılarakemülsiyon çözücü ekstraksiyonu yöntemi ile enkapsülasyonu önerilmektedir.Mikrokürelerin yükleme kapasiteleri ortalama 52% olarak bulunmuştur. Hazırlananenterik mikrokürelerin boyutları ise elek yöntemi ile saptanmıştır ve 525 ± 1.38 ?mbulunmuştur. Mikrokürelerin mikroskop altında fotoğrafları çekilmiştir.Mikrokürelerden in vitro koşullarda ilaç salımı çalışmaları, 37 ± 0.5°C, pH 1.2 ile pH6.8'de 100 rpm hızda pedal metodu ile gerçekleştirilmiştir. Fourier Transform Infrared(FTIR) ve Diferansiyel Termal Analiz /Termal Gravimetri (DTA/TG) çalışmalarınınsonuçları ise, selüloz asetat ftalat mikrokürelerinin üretim işlemi süresince ve vücudauygulandıktan sonra, etkin maddeyi gastrik ortamda koruyabileceğini göstermektedir.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında, selüloz asetat ftalat kullanılarakhazırlanacak enterik mikrokürelerin proteinik etkin maddelerin kolonahedeflendirilmesinde yararlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Developments in recombinant DNA technology and genetic engineering have ledto development of potent therapeutic proteins and peptides. Many biotechnologyderived drugs have been rapidly entering phase I and II of clinical studies. At present,the biggest obstacles to the widespread utilization of these drugs are in vitro (duringstorage and manufacturing) and in vivo (e.g. enzymatic hydrolysis) instability, whichmay lead to a loss of biological activity. This instability problem may be overcome byencapsulation. From a formulation perspective, proteins are encapsulated to provide: 1)efficient protection for the active protein moiety against a physiological environment; 2)targeting to the site of action allowing optimal therapeutic efficiency. Some proteins areinfluenced by gastric medium. In order to prevent this instability, we suggest preparingcellulose acetate phthalate (CAP) microspheres to encapsulate a model protein: BovineSerum Albumin, employing emulsion solvent evaporation method. Loading capacitywas found 52%. Particle size distribution of enteric microspheres was determined bysieving (525 ± 1.38 ?m). Electron micrographs were taken. In vitro release studies wereconducted using pedal method at 37 ± 0.5°C (pH 1.2 and 6.8, 100 rpm). FTIR andDTA/TG studies indicated that CAP microspheres can help proteinous drug substancesmaintain their integrity throughout the manufacturing process, and protecting them fromthe influence of gastric media.. Thus, based on the obtained data in this study, entericencapsulation using CAP and emulsion/solvent evaporation method can be utilized fortargeting proteinous active moiety to colon.