Yaşamın zorluklarıyla başa çıkmada kader inancının rolü
The role of bilief in coping with difficultes of life
- Tez No: 230576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada atıf kuramı çerçevesinde ?kader inancına? yüklenen anlamları ve bu inancın günlük hayatta karşılaşılan problemlerin üstesinden gelebilme hususunda bireye nasıl bir destek sağladığını tespite çalışılmıştır. Örneklem; Malatya/Battalgazi ve Kahramanmaraş/Andırın ilçelerinde 20-50 yaşları arası bayan Kur'an Kursu öğrencilerinden oluşmaktadır. Battalgazi'den 16, Andırın'dan 14 olmak üzere bu çalışmaya 30 öğrenci katılmıştır. Çalışmamızda yarı yapılandırılmış mülakat tekniğini kullanımıştır. Bu çalışma sonucunda da öğrenciler sorulan sorulara geleneksel müslüman kültürün değer yargılarıyla büyük oranda uyumlu cevap vermişlerdir. Öğrencilerin hayatın zorluklarıyla başa çıkarken kader inancından büyük bir destek aldıkları görülmüştur. Onlar için kader inancı psikolojik olarak rahatlatıcı bir görev üstlenmektedir. Çünkü kendi hayatını devam ettirirken tamamen pasif olan insan, yaşadıklarını anlamlı kılabilmek için ?yazılanı yaşadığını? ifade ederek zorlukların, çaresizliklerin üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Let?s try to learn what the meanings depended an the faith of destiny and this fate to come over problems that are faced on life time and how to support the individual. Our examplitications have been consisted of the female students between 20-50 years old from the Quranic schools in Battalgazi-Malatya and Andırın-K.maraş. 16 individeals of them in Battalgazi the rests are 14 in Andırın-K.Maraş. Totally 30 students have intended to this polling. İn our study we have examined semi-configurated dialogaue tecnigue in and of the study the students have harmonically replied to these questions with traditional İslamic values. We have seen that thestudents have taken a great contribution from the fate destiny enable to overcome the life difficulties. The faith destiny psyclogically under takes a great charge to get them easy. Hence entrely passive man straggle to get things meant while he/she has lived in his/her life by seeking in to the fate destiny while he/she lusting his/her life.